Czy jesteśmy skazani na bycie głupkami?

Dziecko w podstawówce umie wymienić osiem rodzajów okolicznika, uczeń szkoły średniej zna definicje: elipsy, emblematu, epifory, epigramatu... A dorosły człowiek? Co on wynosi z dwunastu lat lekcji języka polskiego?

Czytaj dalej Czy jesteśmy skazani na bycie głupkami?

Postaci czy postacie?

W dzieciństwie spotykaliśmy się wyłącznie z formą „dwie postacie” i nikt z nas nie zastanawiał się nad jej poprawnością. Od niedawna jednak media propagują formę „dwie postaci”. Którą więc strukturą powinniśmy się posługiwać?

Czytaj dalej Postaci czy postacie?

Nienawidzieć czy nienawidzić?

Forma poprawna to „nienawidzić”, niepoprawna – „nienawidzieć”. Skąd bierze się tendencja do wybierania błędnej formy? Wyraz „nienawidzieć” traktujemy analogicznie do takich słów jak „chcieć”, „myśleć”, „widzieć”.

Czytaj dalej Nienawidzieć czy nienawidzić?

Polonista (dla polonistów i niepolonistów)

Polonista to ktoś, kto: przez całe studia ma koszmary, w których w jednej ręce trzyma dyplom magistra, a drugą miesza frytki, bo właśnie dostał pracę w fast foodzie; potrafi ładnie się wysłowić – wersja optymistyczna; mówi tak, że nikt nie wie, o co mu chodzi – wersja prawdziwa.

Czytaj dalej Polonista (dla polonistów i niepolonistów)

Jesteś humanistą? – Jesteś idiotą!

Obraz humanisty w oczach społeczeństwa zrównuje go z nic niepotrafiącym (w perspektywie bezrobotnym) idiotą. Dzieje się tak, bo słowem humanista szastamy na prawo i lewo, więc zaczęło oznaczać wszystko i nic. A to nie tak.

Czytaj dalej Jesteś humanistą? – Jesteś idiotą!

„Dwa tysiące szesnasty” czy „dwutysięczny szesnasty – który rok mamy?

Dowiedzieliśmy się ostatnio, że tydzień temu był 13 października (nie 13 październik), a dziś jest 20 października (nie 20 październik). Pora rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czy żyjemy w roku dwa tysiące szesnastym czy dwutysięcznym szesnastym.

Czytaj dalej „Dwa tysiące szesnasty” czy „dwutysięczny szesnasty – który rok mamy?

10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. II

W dzisiejszym poście, zgodnie z planem, opowiem o kolejnych pięciu „trudnych słowach”. Tym razem podam wciąż niecodzienne, ale zdecydowanie bardziej powszechne wyrazy. Takie wyrazy, z którymi pewnie już się zetknęliście.

Czytaj dalej 10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. II

10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. I

Życie stawia przed Nami wiele trudnych wyzwań. Jednym z nich są rozmowy, podczas których musimy wypowiadać się w nieco bardziej wyszukany sposób niż zazwyczaj. Dzisiaj opowiem o pięciu „trudnych słowach”, które pomogą Wam wzbogacić słownictwo i zabłyszczeć elokwencją w trakcie konwersacji.

Czytaj dalej 10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. I