10 trudnych słów, które warto znać
Lista dziesięciu trudnych słów, które warto znać. Sprawdź, ile wyrazów znasz i z ilu korzystasz. Czym są: awersja, eskalacja, defetyzm, konfabulacja i trywialność?
Lista dziesięciu trudnych słów, które warto znać. Sprawdź, ile wyrazów znasz i z ilu korzystasz. Czym są: awersja, eskalacja, defetyzm, konfabulacja i trywialność?
Co oznacza słowo „ambiwalentny”? Komu możemy przypisać „ambiwalencję”? Jakie są synonimy słowa „ambiwalentny”? Wyjaśnienie znaczenia oraz przykłady użycia w poście.
Jaki jest koszt korekty pracy licencjackiej lub pracy magisterskiej? Refleksje korektorki na temat wprowadzania poprawek i oczekiwań zleceniodawców w poście.
Najpopularniejszych młodzieżowych słów i powiedzeń z roku 2016 część II. Co to znaczy cebula? Czym są prawilność i kołczan prawilności? Jaka to fryzura - na Pazdana? Jak to jest, żyć na YOLO?
W poście najciekawsze przykłady słów i powiedzeń najpopularniejszych wśród młodzieży w 2016 roku. Co to znaczy randomowy i propsować? Kim jest ktoś, kto piwniczy? O tych i innych wyrazach w artykule.
Metonimia to wyrażenie, w którym coś zastępuje coś innego. Sprawa z pewnością wyda się łatwiejsza po zapoznaniu się z podanymi w poście przykładami metonimii.
Tramwajem jeżdżę codziennie. Każdego dnia podróż środkami komunikacji zajmuję mi trochę ponad pół godziny i każdego dnia przeżywam swój dzień (a właściwie trzydzieści minut) świra. Na czym to polega?
„Niemniej”, „nie mniej”, „nieraz” i „nie raz” – wszystkie te formy są poprawne i z pewnością znajdziemy je w słownikach. Ich łączna bądź rozłączna pisownia zależy jednak od kontekstu użycia.
Jedyna, oficjalna nazwa naszego państwa to „Rzeczpospolita Polska”, nie „Rzeczypospolita Polska”. Skąd więc tendencja do wybierania drugiej, błędnej formy? Jak odmieniać tę nazwę przez przypadki?
Dużo mówi się na temat tego, że Polacy mają braki w kwestiach poprawności językowej. Okazuje się, że o takich brakach możemy również mówić w związku z polszczyzną jako taką. Przykłady w poście.
Czy poprawianie innych, kiedy ci popełniają rażące językowe błędy jest w złym tonie? Czy są osoby, które mogą zwracać uwagę na usterki językowe i takie, które powinny milczeć nawet, gdy usłyszą o „włanczaniu”?
W języku od dawna można zauważyć tendencję do traktowania słowa „ciężko” jak synonimu wyrazu „trudno”. Czy mówienie o „ciężkiej sytuacji”, „ciężkiej zagadce do rozwiązania” lub „ciężkim meczu” jest poprawne?
Polacy słowo zajebiście traktują przesadnie pobłażliwie. Można stwierdzić, że stawiają je na równi z „kurczę”, „kurde” i „cholera” lub też, że uważają, iż wyraz ten nic wspólnego z wulgarnością nie ma. Rozumowanie to jest błędne.
Niejednokrotnie spotkałam się z oburzeniem uczniów szkół średnich w związku z nazywaniem ich nauczycieli profesorami. Czy pretensje są słuszne? A może nazywanie magistra profesorem jest językowo uzasadnione?
Rusycyzmy to wyrazy przejęte z języka rosyjskiego. Nie ma żadnego uzasadnienia w przenoszeniu do języka polskiego wyrazów czy wyrażeń pochodzących z innych języków, kiedy ich odpowiedniki funkcjonują od lat w ojczystych słownikach.