10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. II

W dzisiejszym poście, zgodnie z planem, opowiem o kolejnych pięciu „trudnych słowach”. Tym razem podam wciąż niecodzienne, ale zdecydowanie bardziej powszechne wyrazy. Takie wyrazy, z którymi pewnie już się zetknęliście.

Czytaj dalej10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. II

10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. I

Życie stawia przed Nami wiele trudnych wyzwań. Jednym z nich są rozmowy, podczas których musimy wypowiadać się w nieco bardziej wyszukany sposób niż zazwyczaj. Dzisiaj opowiem o pięciu „trudnych słowach”, które pomogą Wam wzbogacić słownictwo i zabłyszczeć elokwencją w trakcie konwersacji.

Czytaj dalej10 trudnych słów, które uczynią Cię królem elokwentnej konwersacji, cz. I

5 szokujących poprawnych form językowych

W języku polskim jest wiele takich wyrazów, których rozpowszechniona forma jest błędna. Poprawnymi formami posługują się właściwie tylko poloniści i mam nadzieję, że od dzisiaj czytelnicy Prostego Polskiego. Wybrane przeze mnie przykłady powinny Was zaskoczyć, jeśli nie w całości, to już na pewno w większości.

Czytaj dalej5 szokujących poprawnych form językowych

Nie rób z siebie mądrali, bo wyjdziesz na głupka

Dzisiaj o komplikowaniu sobie życia. Oczywiście językowego życia. W poście chciałabym zaapelować, żebyśmy w codziennych rozmowach z mamą, babcią, koleżanką w szkole, kolegą z pracy czy ekspedientką w warzywniaku nie silili się na, uwierzcie mi, nieadekwatną do sytuacji erudycję.

Czytaj dalejNie rób z siebie mądrali, bo wyjdziesz na głupka

Magister i doktor – mgr i dr czy mgr. i dr.?

Były przecinki, pora na kropki, ale nie takie tam sobie zwyczajne kropki stawiane na końcu zdania. Mam na myśli kropki będące częścią skrótów. Weźmy sobie w celu wyjaśnienia zapisu owych skrótów czterech panów: „magistra”, „doktora”, „profesora” i „księdza”.

Czytaj dalejMagister i doktor – mgr i dr czy mgr. i dr.?