O tym, że czytanie rozwija, powinien wiedzieć każdy dorosły, ale tę prawdę trzeba przekazywać już najmłodszym. Gdy dzieciaki jeszcze nie potrafią czytać, to oczywiście rodzice czy osoby im najbliższe powinni codziennie to robić. W przypadku starszych dzieci rodzice również mogą wieczorami czytać im bajki, ale czytanie może odbywać się też rodzinne. Dziś odpowiemy na pytanie, dlaczego warto czytać dzieciom. Poznacie też 3 ciekawe książki dla dzieci, które warto zakupić.
Dlaczego należy czytać dzieciom?
Czytanie rozwija i stymuluje mózg. Czytać należy nawet bardzo malutkim dzieciom, które jeszcze nie potrafią mówić. W końcu nim się opanują tę sztukę, uczą się rozumieć i tworzyć tzw. słownik bierny. Rzeczywiście rodzice, którzy często mówią do dzieci i czytają im, mogą mieć pewność, że maluchy będą lepiej przyswajać wiedzę o języku i lepiej artykułować. Im więcej styczności z czytaniem, tym więcej tworzy się połączeń między neuronami, a w ten sposób poszerza się też pamięć i umiejętności dziecka. Niewątpliwie czytanie uczy kreatywności i pobudza ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają, mają lepszą pamięć, ale też wyraźniej mówią. Warto poza czytaniem również opowiadać dziecku bajki, a gdy jest nieco starsze, rozmawiać z nim na temat przeczytanych treści. Rzecz jasna, książki muszą być dopasowane do wieku dziecka. Odpowiednio wybrane pozycje kształtują i rozwijają inteligencję emocjonalną. Dzieci poprzez książki uczą się, które zachowania są pożądane, a które nie są wskazane. Musimy też wspomnieć o tym, że rodzice, czytając dziecku, wreszcie efektywnie spędzają z nim czas i budują przez to silniejsze, mocniejsze więzi.
Dziecko w późniejszych latach być może zamiast sięgać od razu po smartfona, weźmie do ręki książkę. Nie można też zapominać o tym, że i dla rodzica czytanie dziecku może być odpoczynkiem od stresu dnia codziennego. Zwróćcie też uwagę, że czytając dziecku, tworzycie niejako preludium do późniejszego pisania oraz czytania. Dziecko szybciej i łatwiej pozna pisownię literek, ale też nauczy się łączyć litery w wyrazy, a wyrazy w zdania. Wyobraźcie sobie, że badania, które zostały przeprowadzone przez NEA, czyli Amerykańską Agencję Wspierającą Sztukę, pokazały, że dorośli, którzy w dzieciństwie mieli styczność z dużą liczbą książek, są bardziej zaangażowani obywatelsko, bardziej elokwentnie się wypowiadają, ale też posiadają bogaty zasób słownictwa. Na samym końcu chcemy też wspomnieć, że wybierając książki, które są dopasowane do wieku dziecka, a potem wspólnie czytając, buduje się przyszłego intelektualistę i miłośnika czytania.
Poznajcie top 3 pozycje, których nie może zabraknąć w Waszej domowej biblioteczce
Książki, które wybiera się dla dziecka, powinny być dopasowane pod względem intelektualnym do jego możliwości. Rynek książek jest naprawdę duży, a więc można znaleźć wiele ciekawych pozycji. Pomyślcie tylko, że np. zamiast kupowania dziecku łakoci, gdy wracacie z pracy, możecie podarować mu choćby małą książeczkę. Dzieci uwielbiają prezenty i to fakt, a taki upominek będzie przy okazji świetnie rozwijał.
Na pewno w rodzinnej biblioteczce nie może zabraknąć książki pt. „Kapelusz za 100 tysięcy” Adama Bahdaja. Jest to książka dla nieco starszych dzieci, a więc takich, które chodzą już do zerówki czy szkoły podstawowej. Bohaterką jest 12-letnia dziewczynka o imieniu Krystyna, którą koledzy nazywają Dziewiątką. Dowodzi ona „gangiem” dzieciaków, które próbują rozwiązać tajemnice kapelusza za 100 tysięcy. Dzieciaki są odważne i zaradne. Przeżywają też niesamowitą wakacyjną przygodę.
Jeżeli natomiast szukacie książki dla młodszego dziecka, to polecamy Wam serię „Kicia Kocia”, której bohaterką jest kotka, która poznaje świat. Uczy się np. pływać, dowiaduje się, jak należy bezpiecznie bawić się na placu zabaw, a nawet organizuje witaminowe przyjęcie. Ta seria jest idealna dla maluszków.
W naszym zestawieniu nie może zabraknąć oczywiście przygód Mikołajka. Książka „Mikołajek” to naprawdę świetny wybór nawet dla dzieci od klasy pierwszej. Opowiada historię grupy uczniów, którzy przeżywają naprawdę różne przygody. Tytułowy bohater, czyli Mikołajek, jest dzieckiem bardzo zaradnym, chętnym do zabaw, ale też psocenia i przez to wpada w różne kłopoty. Można zdecydować się na książkę „Mikołajek. Wybór opowiadań”, która rozwija, ale też edukuje i po prostu bawi. Przygody Mikołajka spodobają się nie tylko dzieciom, ale też na pewno rozbawią ich rodziców.