Przykładowe pytania na sprawdzianie z „Małego Księcia”:
- Kto napisał „Małego Księcia”?
odpowiedź: „Małego Księcia” napisał Antoine de Saint-Exupéry. - Komu autor „Małego Księcia” zadedykował swoją książkę?
odpowiedź: Autor „Małego Księcia” zadedykował książkę swojemu przyjacielowi – Leonowi Wertherowi, gdy był małym chłopcem. - Jak nazywała się planeta, którą zamieszkiwał Mały Książę?
odpowiedź: Planeta, którą zamieszkiwał Mały Książę, nazywała się B-612. - Dlaczego Mały Książę wyruszył w podróż?
odpowiedź: Mały Książę wyruszył w podróż z dwóch powodów. Po pierwsze – chciał poznać świat, po drugie – miał już dosyć zachcianek, dąsów i pretensji róży. - Co narysował sześcioletni narrator?
odpowiedź: Sześcioletni narrator narysował węża boa, który połknął słonia. - O rysunek czego poprosił Mały Książę narratora?
odpowiedź: Mały Książę poprosił narratora o rysunek baranka. - Kto powiedział: „To, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu”?
odpowiedź: Słowa: „To, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu” wypowiedział lis. - Co sprzedawał sprzedawca?
odpowiedź: Sprzedawca sprzedawał pigułki na pragnienie, które pozwalały zaoszczędzić 53 minuty tygodniowo. - Ile planet odwiedził Mały Książę?
odpowiedź: Mały Książę odwiedził siedem planet: 325 (planeta Króla), 326 (planeta Próżnego), 327 (planeta Pijaka), 328 (planeta Bankiera), 329 (planeta Latarnika), 330 (planeta Geografa), Ziemia. - Kto w „Małym Księciu” jest symbolem pragnienia władzy, a kto symbolem próżności?
odpowiedź: Symbolem pragnienia władzy jest Król. Symbolem próżności jest Próżny. - Kto, kogo i w jaki sposób oswajał w „Małym Księciu”?
odpowiedź: Mały Książę oswajał lisa, podchodził coraz bliżej niego, dzięki czemu coraz lepiej go poznawał i mógł się z nim zaprzyjaźnić. - Kto, według Małego Księcia, za bardzo przywiązywał się do cyfr?
odpowiedź: Według Małego Księcia dorośli za bardzo przywiązywali się do cyfr. Poza tym takie przywiązanie cechowało też Bankiera. - Dlaczego „Małego Księcia” określa się lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?
odpowiedź: „Małego Księcia” określa się lekturą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dlatego że można rozumieć ją na dwóch płaszczyznach – jako ciekawą opowieść fantastyczną, coś w rodzaju bajki (dzieci) i jako tekst o charakterze filozoficznym, egzystencjalnym (dorośli). - Na postawie „Małego Księcia” wyjaśnij, czym jest uosobienie.
odpowiedź: Uosobienie to nadawaniem zwierzętom bądź rzeczom cech ludzkich. W „Małym Księciu” uosobieni zostali m.in. lis i róża – mówili, wyrażali swoje uczucia i emocje. - Wypisz trzy cechy charakterystyczne róży.
odpowiedź: Róża była próżna, egoistyczna, manipulowała Małym Księciem.
Zobacz również:
Czy są jeszcze jakieś pytania z „Małego Księcia”, na które chcielibyście poznać odpowiedź? Napiszcie w komentarzach! 🙂