Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedno słowo może mieć dwie różne formy dopełniacza liczby mnogiej? W przypadku wyrazu bal odpowiedź jest prosta: mamy do czynienia z dwoma różnymi rzeczownikami o identycznej pisowni w mianowniku, ale odmiennym znaczeniu.
Forma balów należy do rzeczownika bal oznaczającego uroczyste przyjęcie lub zabawę taneczną. To słowo odmienia się jak większość rzeczowników rodzaju męskiego zakończonych na spółgłoskę, przyjmując końcówkę -ów w dopełniaczu liczby mnogiej. Mówimy więc o balów karnawałowych, balów sylwestrowych czy balów charytatywnych.
Natomiast forma bali to dopełniacz liczby mnogiej od bala, czyli grubego, obrobionego kawałka drewna. Ten rzeczownik, wywodzący się z języka technicznego i budowlanego, tworzy dopełniacz liczby mnogiej za pomocą końcówki -i. Używamy go, mówiąc o konstrukcjach z drewnianych bali, chatach z bali czy transporcie bali.
Podsumowując: wybór formy zależy wyłącznie od tego, o którym ze słów chcemy powiedzieć – o zabawie (balów) czy o drewnie (bali).














