Przykładowe pytania na sprawdzianie z „Pana Tadeusza”:
- Kto jest głównym bohaterem w „Panu Tadeuszu”?
odpowiedź: Głównym bohaterem w „Panu Tadeuszu” jest Jacek Soplica. - Kim był Gerwazy?
odpowiedź: Gerwazy był klucznikiem, najwierniejszym sługą Horeszków – najpierw Stolnika, a potem Hrabiego. - Jak nazywały się charty Asesora i Rejenta?
odpowiedź: Chart Asesora nazywał się Sokół, a chart Rejenta – Kusy. - Ile dni trwa akcja „Pana Tadeusza”?
odpowiedź: Akcja właściwa „Pana Tadeusza” trwa 6 dni – jest to 5 dni latem 1811 roku i 1 dzień wiosną 1812 roku. - Kto jest bohaterem dynamicznym w „Panu Tadeuszu”?
odpowiedź: Bohaterem dynamicznym w „Panu Tadeuszu” jest Jacek Soplica / ksiądz Robak. - Wymień nazwy trzech warstw szlachty.
odpowiedź: Trzy warstwy szlachty to: magnateria (najwyższa warstwa – Horeszkowie), szlachta średniozamożna (środkowa warstwa – Soplicowie), zaścianek (najniższa warstwa – Dobrzyńscy). - W kim był zakochany Jacek Soplica?
odpowiedź: Jacek Soplica był zakochany w Ewie Horeszkównie – córce Stolnika Horeszki. - Ile lat mieli Tadeusz i Zosia?
odpowiedź: Tadeusz Soplica miał 20 lat, Zosia Horeszkówna miała 14 lat. - Dlaczego „Pan Tadeusz” jest epopeją narodową?
odpowiedź: „Pan Tadeusz” jest epopeją narodową, bo opowiada o ważnym historycznym wydarzeniu (koniec Rzeczpospolitej Szlacheckiej, uwłaszczenie chłopów), ma bohatera zbiorowego (polska szlachta), ma bohatera jednostkowego stanowiącego wzór do naśladowania (ksiądz Robak). - Kim była Telimena?
odpowiedź: Telimena była opiekunką Zosi, kobietą w średnim wieku, która szukała męża. - Ile ksiąg ma „Pan Tadeusz”?
odpowiedź: „Pan Tadeusz” składa się z 12 ksiąg. - Jak brzmi pełny tytuł „Pana Tadeusza”?
odpowiedź: Pełny tytuł brzmi: „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem”. - Co to jest zajazd w „Panu Tadeuszu”?
odpowiedź: Zajazd opisany w „Panu Tadeuszu” to sposób egzekucji wyroku sądowego. Polscy szlachcice organizowali zajazdy, by dochodzić swoich praw, by nieruchomości (np. zamki) stawały się ich własnością nie tylko w świetle prawa, ale także w praktyce. - Co to jest epilog? Wyjaśnij na podstawie „Pana Tadeusza”.
odpowiedź: Epilog to końcowa część utworu literackiego, która nie jest związana z fabułą właściwą. Na końcu „Pana Tadeusza” pojawia się epilog napisany jedenastozgłoskowcem. Adam Mickiewicz wyjaśnia w nim, dlaczego zdecydował się napisać tak optymistyczny utwór w tak pesymistycznych czasach. - Co jest ważniejsze – dobro wspólne czy realizacja indywidualnych celów?
odpowiedź: Treść „Pana Tadeusza” wskazuje na to, że ważniejsze jest dobro wspólne niż realizacja indywidualnych celów. W Soplicowie pokój i szczęście zapanowały wtedy, gdy cała polska szlachta się zjednoczyła i wspólnie walczyła przeciwko Moskalom. Cała rozprawka na temat: „Co jest ważniejsze – dobro wspólne czy realizacja indywidualnych celów” znajduje się tutaj.
Na jakie jeszcze pytania z „Pana Tadeusza” chcielibyście poznać odpowiedź? Dajcie znać w komentarzach! 🙂