Przykładowe pytania na sprawdzianie ze „Świtezianki”:
- Kiedy odgrywają się wydarzenia opisane w balladzie „Świtezianka”?
odpowiedź: Czas akcji „Świtezianki” jest nieokreślony, wiadomo tylko, że wszystko dzieje się na przełomie lata i jesieni. - Kto jest bohaterem realistycznym w „Świteziance”?
odpowiedź: Bohaterem realistycznym w „Świteziance” jest strzelec. - Kto jest bohaterem fantastycznym w „Świteziance”?
odpowiedź: Bohaterką fantastyczną w „Świteziance” jest tytułowa bohaterka, czyli Świtezianka. - Jakie elementy przyrody występują w „Świteziance”?
odpowiedź: W „Świteziance” występują następujące elementy przyrody: las, jezioro Świteź, modrzew, kwiaty, maliny. - Koło jakiego jeziora spotykali się chłopak i dziewczyna w balladzie?
odpowiedź: Chłopak i dziewczyna – bohaterowie ballady – spotykali się przy brzegach jeziora Świteź. - Pod jakim drzewem spotykali się chłopak i dziewczyna w balladzie?
odpowiedź: Chłopak i dziewczyna spotykali się pod modrzewiem. - Wymień trzy cechy ballady.
odpowiedź: Ballada to utwór, który: zawiera elementy fantastyczne, pojawia się w nim motyw winy/zbrodni i kary, występują w nim tajemniczość i groza. - Co złego zrobił strzelec?
odpowiedź: Strzelec dopuścił się krzywoprzysięstwa i zdrady. - Jaka kara spotkała strzelca?
odpowiedź: Strzelec został zaklęty pod modrzewiem (jęczał pod nim). - Kto wymierzył karę strzelcowi?
odpowiedź: Karę strzelcowi wymierzyła natura. - Co złego zrobiła Świtezianka?
odpowiedź: Świtezianka wystawiła strzelca na zbyt ciężką próbę, okazała się więc postacią występną i okrutną. - Jaka kara spotkała Świteziankę?
odpowiedź: Świtezianka, jako duch, błąkała się po brzegach jeziora Świteź. - Kto wymierzył karę Świteziance?
odpowiedź: Karę Świteziance wymierzyła natura. - Co to znaczy, że „Świtezianka” jest utworem synkretycznym?
odpowiedź: „Świtezianka” jest utworem synkretycznych, bo zawiera elementy wszystkich trzech rodzajów literackich: epiki (narrator), liryki (forma) i dramatu (dialogi). - Jakie inne ballady napisał Adam Mickiewicz?
odpowiedź: Adam Mickiewicz napisał wiele ballad, są to np. utwory: „Romantyczność”, „Lilije”, „Świteź”.
Na jakie pytania dotyczące „Świtezianki” autorstwa Adama Mickiewicza lub jakiejkolwiek innej lektury chcielibyście poznać odpowiedź? Napiszcie w komentarzach lub wyślijcie pytanie przez formularz kontaktowy (znajduje się w zakładce „Kontakt”).