Opowieść wigilijna – sprawdzian. Pytania i odpowiedzi na test

Jakie pytania mogą pojawić się na sprawdzianie z „Opowieści wigilijnej” autorstwa Charlesa Dickensa? Lista 15 pytań, które często pojawiają się na testach wiedzy z lektur, i 15 odpowiedzi. Kliknij i sprawdź, czy dobrze znasz lekturę Charlesa Dickensa!

Czytaj dalej Opowieść wigilijna – sprawdzian. Pytania i odpowiedzi na test

„Mały Książę” – test znajomości lektury

„Mały Książę” autorstwa Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - pytania i odpowiedzi na sprawdzian z lektury. W poście znajduje się lista 15 pytań, które często pojawiają się na teście wiedzy z „Małego Księcia”. Pod każdym pytaniem jest wzorcowa odpowiedź.

Czytaj dalej „Mały Książę” – test znajomości lektury

„Świtezianka” – test z lektury. Lista 15 pytań na sprawdzian

W artykule znajduje się 15 pytań i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na teście ze „Świtezianki” autorstwa Adama Mickiewicza. Zajrzyj i sprawdź, czy dobrze znasz balladę i czy zaliczysz sprawdzian ze „Świtezianki” na piątkę.

Czytaj dalej „Świtezianka” – test z lektury. Lista 15 pytań na sprawdzian

Sprawdzian z „Pana Tadeusza”

Sprawdzian z „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza - przykładowe pytania i odpowiedzi. Wyjaśnienie najważniejszych kwestii i zagadnień opisanych w „Panu Tadeuszu”. Sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany do kartkówki z lektury!

Czytaj dalej Sprawdzian z „Pana Tadeusza”

Cytaty z lektur – ósma klasa

Rozpoznawanie lektury po jej fragmencie to typowe zadanie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. W poście znajduje się czternaście znanych cytatów z lektur i odpowiedzi, z jakich książek podchodzą te cytaty.

Czytaj dalej Cytaty z lektur – ósma klasa

Przyroda – sprzyjająca siła, coś, co można oswoić czy niszczące zjawisko? Rozprawka maturalna

Rozprawka maturalna dotycząca przyrody i jej roli w życiu człowieka. Przyroda jako sprzyjająca siła i niszczące zjawisko zarazem. Przyroda jako coś, czego nie można oswoić. Na przykładzie historii Świtezianki i strzelca, Jacka Soplicy oraz Aliny i Balladyny.

Czytaj dalej Przyroda – sprzyjająca siła, coś, co można oswoić czy niszczące zjawisko? Rozprawka maturalna

Opowiadanie o jeszcze jednej podróży Małego Księcia, podczas której zetknął się z problemami współczesnego świata

Wzorcowe opowiadanie o kolejnej podróży Małego Księcia - bohatera powiastki filozoficznej o tym samym tytule, który przybywa na Ziemię i dostrzega problemy współczesnego świata.

Czytaj dalej Opowiadanie o jeszcze jednej podróży Małego Księcia, podczas której zetknął się z problemami współczesnego świata

„Ferdydurke” – recenzja

Recenzja awangardowej powieści z XX-lecia międzywojennego pod tytułem „Ferdydurke” autorstwa Witolda Gombrowicza. Jak napisać recenzję? Co powinno znaleźć się w recenzji? Jakie są najważniejsze elementy recenzji?

Czytaj dalej „Ferdydurke” – recenzja

Pufa czy puf?

W salonie stoi „pufa” (rodzaj żeński) czy „puf” (rodzaj męski)? Kupujemy nową „pufę” (rodzaj żeński) czy nowy „puf” (rodzaj męski)? Tym razem nie mamy wyboru i musimy zdecydować się wyłącznie na jedną formę, bo tylko jedna jest poprawna. Która to forma? Odpowiedź i krótkie wyjaśnienie w poście.

Czytaj dalej Pufa czy puf?