Aktualnie nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, a co za tym idzie – często o nim mówimy. I tu pojawia się pewna językowa zagwozdka. Informacji poszukujemy „w internecie” czy też może „na internecie”? Odpowiedź w poście.

Zastanawialiście się kiedyś, czy psikacie się „tym perfumem” czy „tą perfumą”? Obojętnie do jakiego wniosku doszliście, jesteście w błędzie. Obie te formy są niepoprawne. Poprawna forma i jej odmiana przez przypadki w poście.

Hiperbola (przesadnia) to trop retoryczny polegający na wyolbrzymieniu, przejaskrawieniu cechy bądź cech jakiejś osoby, przedmiotu lub zjawiska. Przykłady hiperbol, które wykorzystujemy w życiu codziennym w poście.

Dyskurs to słowo łacińskiego pochodzenia – pochodzi od „discurrere”, co oznacza „biec w różne strony”, „spieszyć”, „dyskutować”. Jak dzisiaj powinniśmy rozumieć ten wyraz? Czy codziennie prowadzimy dyskurs?

Oksymoron, inaczej antylogia lub epitet sprzeczny, to przenośne zestawienie pojęć o przeciwstawnym, wykluczającym się wzajemnie znaczeniu. W poście znajduje się kilkadziesiąt przykładów oksymoronów.

Wyniki plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku 2017. Co znaczą wyrazy: „legitnie”, „odjaniepawlać” i „smartifca”? Objaśnienie tych i innych wyrazów przynależnych do języka młodzieżowego w poście.

„Reparacja” i „kontrybucja” – co to takiego? Czy są „reparacje wojenne”, o których ostatnio tak wiele słyszymy w mediach? Kto może żądać reperacji, a kto – kontrybucji?

Strona 1 z 7 123467