Cytaty z lektur – ósma klasa
Rozpoznawanie lektury po jej fragmencie to typowe zadanie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. W poście znajduje się czternaście znanych cytatów z lektur i odpowiedzi, z jakich książek podchodzą te cytaty.
Rozpoznawanie lektury po jej fragmencie to typowe zadanie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. W poście znajduje się czternaście znanych cytatów z lektur i odpowiedzi, z jakich książek podchodzą te cytaty.
Rozprawka maturalna dotycząca przyrody i jej roli w życiu człowieka. Przyroda jako sprzyjająca siła i niszczące zjawisko zarazem. Przyroda jako coś, czego nie można oswoić. Na przykładzie historii Świtezianki i strzelca, Jacka Soplicy oraz Aliny i Balladyny.
Wzorcowa charakterystyka Skawińskiego - bohatera noweli „Latarnik” autorstwa Henryka Sienkiewicza. Wygląd Skawińskiego, jego cechy charakteru, lista wykonywanych zawodów, kontynenty, które zwiedził, ocena postaci.
Z poście znajduje się nowa lista lektur dla ósmoklasistów. Jakie lektury obowiązują na egzaminie ósmoklasisty w maju 2021 roku? Jakie lektury zostały w kanonie? Jakich lektur nie trzeba znać? Odpowiedź w poście na blogu.
Zadania domowe z języka polskiego - czy mają sens? Czy warto zadawać prace domowe z języka polskiego? Jakie korzyści daje odrabianie zadań domowych (perspektywa ucznia)? Jaki korzyści daje zadawanie zadań domowych (perspektywa nauczyciela)?
Wzorcowe opowiadanie o kolejnej podróży Małego Księcia. Mały Książe przenosi się na asteroidę 331, gdzie poznaje artystę. Bohaterowie oswajają się (tworzą ze sobą emocjonalną więź) i zaprzyjaźniają się ze sobą.
Wzorcowe opowiadanie o kolejnej podróży Małego Księcia - bohatera powiastki filozoficznej o tym samym tytule, który przybywa na Ziemię i dostrzega problemy współczesnego świata.
Recenzja awangardowej powieści z XX-lecia międzywojennego pod tytułem „Ferdydurke” autorstwa Witolda Gombrowicza. Jak napisać recenzję? Co powinno znaleźć się w recenzji? Jakie są najważniejsze elementy recenzji?
W salonie stoi „pufa” (rodzaj żeński) czy „puf” (rodzaj męski)? Kupujemy nową „pufę” (rodzaj żeński) czy nowy „puf” (rodzaj męski)? Tym razem nie mamy wyboru i musimy zdecydować się wyłącznie na jedną formę, bo tylko jedna jest poprawna. Która to forma? Odpowiedź i krótkie wyjaśnienie w poście.
Megaloman to człowiek mający przesadnie wysokie wyobrażanie o własnej wartości, inaczej pyszałek. Megaloman jest jednak postacią złożoną, o której można powiedzieć o wiele więcej. Szczegółowy opis megalomanii i jej typowych cech znajduje się w poście.
Problem „znikł” czy „zniknął”? Kasa „znikła” czy „zniknęła”? Dziecko „znikło” czy „zniknęło”? Prostego wyjaśnienia udziela profesor Uniwersytetu Warszawskiego - Mirosław Bańko. Jego stanowisko i stanowisko innych językoznawców zostało przytoczone w poście.
Jak napisać rozprawkę maturalną? Co powinno znajdować się we wstępie? Jak przeanalizować podany fragment? Jak dopasować dwa teksty kultury do tematu i tezy? Co musi się znaleźć w zakończeniu rozprawki? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w poście.
Czy naprawdę dziewczyny, które piszą blogi modowe są przekonane, że ich twórczość powinna przypominać dzieła Kochanowskiego pisane pod lipą? Dlaczego piszą coś, czego nie da się czytać?
Wzorcowa rozprawka na temat pieniędzy i tego, czy są one najważniejsze w życiu. Jasno sprecyzowana teza. Odwołanie do dwóch lektur - "Quo vadis" autorstwa Henryka Sienkiewicza i "Małego Księcia" autorstwa Antoine de Saint-Exupery'ego.
„Deka” czy „deko” – która forma jest poprawna i dlaczego? Czy kaczka dziwaczka, mówiąc: „Poproszę mleka pięć deka”, popełniła błąd? A może powinniśmy brać z niej przykład?