Lista lektur. Egzamin ósmoklasisty 2022

Lista lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty w 2022 roku została znacząco "okrojona". Jakie lektury trzeba znać, żeby dobrze zdać egzamin? Jakie książki zostały wykreślone z kanonu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poście.

Więcej... Lista lektur. Egzamin ósmoklasisty 2022

Pomoce edukacyjne, które powinny znaleźć się na wyposażeniu szkół i przedszkoli

Jakie pomoce edukacyjne warto zakupić dla szkół i przedszkoli? Każda szkoła i każde przedszkole powinno wyposażyć się w różnorodne materiały edukacyjne, które będą cechowały się dobrą jakością wykonania. Szeroki wybór…

Więcej... Pomoce edukacyjne, które powinny znaleźć się na wyposażeniu szkół i przedszkoli

Pod kątem czy pod kontem?

Obie formy, zarówno „pod kątem”, jak i „pod kontem”, są poprawne. Mają jednak zupełnie inne znaczenie. Forma „pod kątem” wywodzi się od słowa „kąt”, natomiast forma „pod kontem” pochodzi od wyrazu „konto”.

Więcej... Pod kątem czy pod kontem?

Języki polski i rosyjski wiele łączy, ale dzieli je alfabet! Jak nie wpaść w pułapkę rosyjskich tłumaczeń?

Potrzebujesz tłumaczenia rosyjskiego? Jako uczeń czy student, badacz, autor książki, inżynier, firma lub organizacja - możesz mieć swój podwód, dla którego niezbędny jest Ci przekład. Pamiętaj o tym, że język…

Więcej... Języki polski i rosyjski wiele łączy, ale dzieli je alfabet! Jak nie wpaść w pułapkę rosyjskich tłumaczeń?

Groteska – co to jest? Groteska w literaturze

Do kategorii estetycznych zalicza się m.in.: tragizm, komizm, piękno, brzydotę, patos, wzniosłość, wdzięk, ironię czy groteskę. To właśnie ostatnia wymieniona kategoria estetyczna jest przedmiotem tego wpisu. Na czym więc polega groteska? Odpowiedź znajduje się w poście.

Więcej... Groteska – co to jest? Groteska w literaturze

Rekrutacja do szkół średnich już trwa! Jak wybrać liceum odpowiednie dla siebie?

Maj jest w tym roku niezwykle pracowitym miesiącem nie tylko dla maturzystów, ale również dla absolwentów szkół podstawowych. Tym razem bowiem, ze względu na niestandardową sytuację związaną z pandemią, egzaminy ósmoklasisty odbędą się w ostatnim tygodniu miesiąca, a dokładniej 25, 26 oraz 27 maja.

Więcej... Rekrutacja do szkół średnich już trwa! Jak wybrać liceum odpowiednie dla siebie?

Polscy idealiści na tle społecznego rozkładu w „Lalce” Bolesława Prusa – rozprawka

Ignacy Rzecki, Stanisław Wokulski oraz Julian Ochocki to bohaterowie „Lalki” Bolesława Prusa, których należy uznać za polskich idealistów na tle społecznego rozkładu. W poście znajduje się wzorcowa rozprawka o romantykach i pozytywistach, która broni powyższej tezy.

Więcej... Polscy idealiści na tle społecznego rozkładu w „Lalce” Bolesława Prusa – rozprawka

Psalm 47 – co warto wiedzieć?

Jan Kochanowski, wybitny na skalę światową renesansowy poeta, poza słynnymi fraszkami czy trenami, zapisał się w historii także jako tłumacz psalmów, które chętnie czytywane są aż do czasów obecnych. Psałterz…

Więcej... Psalm 47 – co warto wiedzieć?

To już wszystkie wpisy w tej kategorii.

Nie ma więcej stron do załadowania.