Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak poprawnie zapisać formę czasownika obserwować w trzeciej osobie liczby pojedynczej? Odpowiedź jest prosta: jedyną poprawną formą jest obserwuje – przez zwykłe u, nie przez ó.
Błędny zapis obserwóje jest wynikiem mylenia zasad pisowni i analogicznego, lecz nieprawidłowego stosowania litery ó. W języku polskim litera ó pojawia się w ściśle określonych sytuacjach – między innymi wtedy, gdy wymienia się na o, e lub a w innych formach wyrazu, albo na końcu wyrazów nieodmiennych. Żaden z tych warunków nie dotyczy omawianej formy.
Kluczem do zapamiętania poprawnej pisowni jest prosta reguła: formy czasu teraźniejszego zakończone na -uję, -ujesz, -uje piszemy zawsze przez u. Dotyczy to całej grupy czasowników tworzonych od podstaw zakończonych na -ować, takich jak: pracować – pracuje, parkować – parkuje, fotografować – fotografuje. Obserwować wpisuje się w ten schemat w sposób naturalny i konsekwentny.
Warto zapamiętać tę zasadę raz na zawsze – dzięki niej poprawny zapis takich form nigdy więcej nie będzie sprawiał trudności.













