Poniżej znajduje się lista dziesięciu przymiotników, których znajomość przyda się każdemu, kto chce poszerzyć zakres swojego słownictwa.
- Ambiwalentny – zawierający sprzeczne, mieszane uczucia, dwuznaczny, np.
Moje odczucia co do pracy Adama są ambiwalentne – z jednej strony to świetny grafik, z drugiej – nie umie dogadać się z zespołem. - Apodyktyczny – narzucający swoje zdanie, nieznoszący sprzeciwu, np.
Kasia nie może mieć swojego zdania, robi to, czego chce jej apodyktyczny mąż. - Holistyczny – tworzący całościowy układ, którego nie można rozłożyć na części, np.
Najpopularniejszą ostatnio metodą na poznanie języków obcych jest nauka holistyczna. - Indyferentny – obojętny, bierny, np.
Młodzi ludzie mają coraz to bardziej indyferentny stosunek do wiary i religii. - Konserwatywny – lubiący tradycje i powszechnie przyjęty ład społeczny, niechętny do wprowadzania zmian, np.
Starsi ludzie głosują zazwyczaj za partiami głoszącymi konserwatywne hasła. - Kuriozalny – niezwykły, dziwny, zdumiewający, np.
Pomysł nauczyciela, żeby poprowadzić lekcje w lesie, wydał się początkowo kuriozalny. - Lapidarny – krótki i treściwy, np.
Proszę o przesyłanie lapidarnych wiadomości, w których znajdować się będą wyłącznie niezbędne informacje. - Liberalny – tolerancyjny, wyrozumiały, niestosujący środków przymusu, np.
Ich rodzice są skrajnie liberalni i pozwalają dzieciom na bardzo wiele. - Relewantny – ważny, istotny z jakiegoś punktu widzenia, np.
To zaskakujące, że w tak krótkim czasie zmieniły się jego relewantne przekonania. - Trywialny – banalny, pospolity, niezaskakujący, mało wyszukany, np.
Nie wygrał debaty, ponieważ przytaczał trywialne argumenty.
Czy znalazł się choć jeden czytelnik Prostego Polskiego, który może się pochwalić znajomością wszystkich wyżej wymienionych wyrazów? Dajcie znać w komentarzach!