Zajęcia z języka angielskiego dla dzieci najczęściej odbywają się w grupach rówieśniczych. Rodzice mogą zdecydować się również na naukę angielskiego w ramach lekcji indywidualnych. Wiele wskazuje jednak, że dzieci uczą się języka obcego sprawniej w grupie rówieśników, a przy okazji doskonalą się również w innych dziedzinach. Sprawdź, co na ten temat sądzą eksperci.
Kiedy nauka języka angielskiego jest najskuteczniejsza?
Nauka angielskiego postępuje u każdego dziecka w innym tempie, co wynika między innymi z indywidualnych cech malucha oraz charakterystycznego dla niego tempa przyswajania wiedzy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym angielski dla dzieci staje się łatwiejszy do nauczenia, a nauka mniej obciążająca. Badania dowiodły już wielokrotnie, że skuteczniej uczymy się, gdy towarzyszy nam chęć do nauki i jesteśmy do niej zmotywowani. Tak też jest z nauką języka angielskiego u dzieci – szybciej i lepiej opanują one obcy język, jeśli zaszczepimy w nich chęć do nauki i sprawimy, że będzie się ona kojarzyła z przyjemnością, np. zabawą czy pochwałą. Zdecydowanie łatwiej też dzieci uczą się angielskiego, kiedy jest im on potrzebny i dostrzegają korzyści wynikające z jego znajomości. Język angielski szybciej opanowują ponadto te dzieci, które wykorzystują go w praktycznym działaniu, a nie uczą się jedynie poprzez mechaniczne powtarzanie określonych zwrotów czy słówek.
Jakie zalety ma nauka angielskiego w grupie rówieśniczej?
Kiedy wiemy już, co ułatwia dzieciom przyswojenie języka angielskiego, szybciej dostrzeżemy też zalety nauki angielskiego w grupie. Kiedy dzieci mogą uczyć się w grupie rówieśników, a metoda nauczania angielskiego bazuje na różnych formach zabawy, maluchy bardziej angażują się w zajęcia i chętniej w nich uczestniczą. Jak doskonale sprawdza się takie podejście do nauki, dowodzi skuteczność metody nauczania angielskiego dla dzieci Teddy Eddie, która bazuje na swobodnej zabawie, interakcji w grupie rówieśniczej i pobudzaniu motywacji do komunikowania się w obcym języku. Metoda Teddy Eddie została opracowana z myślą o maluchach w wieku 2-7 lat, a kurs nią prowadzony uznano za jeden z najbardziej innowacyjnych na świecie i nominowano do międzynarodowej nagrody ELTons. Język angielski dla dzieci staje się ponadto zdecydowanie bardziej atrakcyjny i ważny, kiedy okazuje się potrzebny. Tak jest podczas zajęć z misiem wykorzystywanym w metodzie Teddy Eddie – pluszak mówi jedynie w języku angielskim, co zachęca maluchy do komunikowania się z nim i poprzez praktykę uczy angielskiego w naturalny i wolny od przymusu sposób. Warto też wspomnieć, że nauka angielskiego w towarzystwie innych dzieci to dodatkowa zachęta do interakcji i ćwiczenia umiejętności językowych, ale nie tylko. Podczas nauki w grupie dzieci trenują umiejętności interpersonalne, uczą się nawiązywać relacje, rozwiązywać pierwsze konflikty itp.
Kiedy zapisać dziecko na kurs oferujący angielski dla dzieci?
Profesjonalne zajęcia z angielskiego dla dzieci przyniosą z pewnością bardzo pozytywne rezultaty, jeśli maluch będzie miał okazję uczyć się w grupie. Przy okazji warto jednak przypomnieć, że nauka języka obcego jest najskuteczniejsza, kiedy zostanie wcześnie rozpoczęta. Specjaliści podkreślają, że im szybciej dziecko rozpocznie naukę języka angielskiego, tym lepiej, ponieważ w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym w dziecięcych mózgach aktywność neuronalna jest szczególnie intensywna, a ich narząd mowy charakteryzuje wysoka plastyczność, co ułatwia naukę prawidłowej intonacji i wymowy dźwięków obcego języka.