Metafora, inaczej przenośnia, to zestawienie dwóch wyrazów lub związków wyrazowych, które razem tworzą zupełnie inne znaczenie niż ich poszczególne człony. Metafory kojarzą się ze szkołą i z szukaniem w wierszu, którego się nie rozumie, czegoś, co w praktyce nigdy nam się nie przyda, autorstwa kogoś, kto nas nie obchodzi, na polecenie kogoś, kto sam nie wierzy, że wyszukiwanie środków poetyckiego wyrazu może kogokolwiek prawdziwie fascynować. Tymczasem okazuje się, że metafory to nie tylko górnolotne wzdychanie smutnych poetów do dam serca, a później ubliżanie im od puchów marnych.
Metafory to coś, co wykorzystuje każdy z nas, coś, co jest obecne w niemalże każdej naszej wypowiedzi! I tak na przykład mówiąc: chętnie podzielę się z tobą tą nowiną, z ust mi to wyjąłeś, umieram z bólu, nóż mi się w kieszeni otwiera, ręce mi opadają, muszę się zresetować, coś mi chodzi po głowie, mam coś na końcu języka, używamy metafor. Umieranie z bólu jest wyłącznie podkreśleniem, że ból jest naprawdę silny, dzielenie się nowiną nie polega na obdarowywaniu kogoś czymś, z kolei to, że ktoś ma coś na końcu języka nie oznacza, że trzeba go reanimować…
Do tworzenia metafor nierzadko wykorzystuje się CZAS TRAKTOWANY JAK PIENIĄDZE. Poniżej znajduje się lista 9 powszechnie znanych metafor, z których korzysta każdy z nas, a które – jak mam nadzieję – okażą się pomocne w zrozumieniu, czym tak właściwie te metafory są.
- Czas to pieniądz
- Przykład: Motywuje się do szybkiego wykonywania zadań, bo wiem, że czas to pieniądz.
- Brakować czasu
- Przykład: Przez to nowe hobby brakuje mu czasu na dla rodziny.
- Inwestować czas
- Przykład: W projekt tego domu zainwestowałem swój czas.
- Kosztować sporo czasu
- Przykład: Pakowanie wszystkich prezentów kosztowało mnie sporo czasu.
- Nie mieć czasu do stracenia
- Przykład: Jutro ważny egzamin, zabieram się do nauki – nie mam czasu do stracenia!
- Odłożyć trochę czasu
- Przykład: Rozumiem, że jesteś zajęty, ale musisz odłożyć trochę czasu, żeby iść na badania.
- Oszczędzać czas
- Przykład: Na suszarka nie jest tania, ale dzięki niej zaoszczędzę sporo czasu.
- Tracić czas
- Przykład: Straciłem sporo czasu na naukę, a i tak nie zaliczyłem sprawdzianu.
Jak widać, poszukiwanie metafor wyłącznie w wierszach zdecydowanie nas ogranicza. Metafory są wszędzie. Dzięki nim możemy porozumiewać się swobodnie i szybko. Czy powiedział wam ktoś o tym w szkole? 😉