1. Przypomnij sobie dzieciństwo
Czytanie to sposób, aby poznać bohaterów z różnych środowisk i o różnych doświadczeniach. Angażując się w lekturę, możesz dzielić z postaciami różne przygody, a także pielęgnować swoją wrażliwość. Przykład? „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. To książka, na której wychowało się już kilka pokoleń. I mimo że od jej publikacji minęło ponad 70 lat, to wciąż cieszy się ona dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników.
Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna i Olle – sięgając po tę książkę, masz niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wyglądało życie najmłodszych w czasie, gdy do powszechnego użytku nie weszły jeszcze nowoczesne technologie. Dodatkowo lektura może być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o własnym dzieciństwie.
2. Poznaj tradycje przodków
To prawda, że niektóre lektury są trudne w odbiorze dla współczesnego czytelnika. Kwieciste, długie opisy, archaiczne słownictwo i brak znajomości kontekstu historycznego – to powody, dla których część tytułów na liście lektur nie cieszy się dużą popularnością ani wśród uczniów, ani wśród dorosłych. Warto się jednak przemóc choćby po to, aby przekonać się, jak w przeszłości formułowano myśli i w co wierzono. Kanon lektur szkolnych nie jest przypadkowy. Czego możesz się dowiedzieć dzięki tym książkom?
Pracując nad dramatem „Dziady cz. 2”, Mickiewicz wykorzystał ludowe obrzędy i wierzenia. Wywoływanie duchów i słuchanie ich nauk moralnych – dziady niewątpliwie mogą kojarzyć się z amerykańskim świętem Halloween. Ale to nie wszystko, bo sięgając również po inne części „Dziadów”, można dowiedzieć się, dlaczego nadmiar romansów może szkodzić.
3. Odkryj tradycyjne smaki polskiej kuchni
Po latach do lektur szkolnych warto powrócić, szukając inspiracji na wyjątkowe potrawy polskiej kuchni. Świetnym przykładem jest „Pan Tadeusz” – menu stworzone na podstawie tego poematu może zadowolić podniebienie każdego smakosza. Rozgrzewający rosół staropolski, wędzona gęś, „chołodziec litewski” (chłodnik) czy może aromatyczny bigos z korzennymi przyprawami, śliwkami i grzybami? To zaledwie kilka propozycji z długiej listy!
Do kuchennych eksperymentów zachęca nie tylko lektura Mickiewicza – równie skutecznie robią to dzieła Bolesława Prusa. W „Lalce” warto poszukać pomysłów na posiłki z rybami i owocami morza w roli głównej. Przy okazji Wokulski przypomni, jak należy jeść ryby i dlaczego sam widelec to zbyt mało.
4. Odśwież sobie dzieje Polski
Szkolne lektury to także pasjonująca podróż w czasie – sposób zarówno na poznanie, jak i odświeżenie po latach znajomości skomplikowanych dziejów Polski. Sięgnąć warto nie tylko po wspomniane „Dziady cz. II” (zobacz listę pytań na sprawdzian z „Dziadów” cz. II) czy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (sprawdź listę 100 pytań i odpowiedzi na test z „Pana Tadeusza” oraz szczegółowe opracowanie „Pana Tadeusza”), ale również po lektury wspominające zwycięstwa. Przykład? Konflikt z Zakonem Krzyżackim i zwycięska bitwa pod Grunwaldem. Lektura powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pozwala przyswoić sobie wiele zdarzeń historycznych. Bardzo możliwe, że zainspiruje Cię ona też do odwiedzenia zespołu zamkowego w Malborku.
Inne propozycje? „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Syzyfowe prace” lub „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (zobacz opracowanie „Przedwiośnia”) czy „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (zobacz również pytania i odpowiedzi na sprawdzian z „Kamieni na szaniec„).
5. Wybierz się w wyjątkową podróż
Doskwiera Ci monotonia codziennego dnia? Lektury szkolne potrafią ją skutecznie przełamać. Wystarczy otworzyć „W pustyni i puszczy” Sienkiewicza, aby przenieść się do Afryki – różnorodnej, tajemniczej i chwilami również niebezpiecznej. Ale można też inaczej – wraz z Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją, czyli głównymi bohaterami „Opowieści z Narnii”, możesz odwiedzić wyjątkową krainę i przeżyć niezapomniane przygody.
Jeżeli z niecierpliwością czekasz na lato, to zarówno te gorące, jak i deszczowe dni znajdziesz w powieści „Kapelusz za sto tysięcy” Adama Bahdaja. Inna propozycja to „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Burnett. Dzięki tej lekturze zanurzysz się w świat mającej dobroczynny wpływ na człowieka natury.