Egzamin ósmoklasisty w 2025 – nowa lista lektur obowiązkowych
Wiadomo już, jakie lektury będą obowiązywały na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku. Ósmoklasiści będą musieli opanować – w całości lub we fragmentach – 21 utworów literackich. Niektóre z nich pochodzą z klas IV-VI, inne z klas VII-VIII. Niektóre są krótkie, inne długie. Niektóre należy znać w całości, inne wyłącznie we fragmentach.
Jakie lektury będą obowiązywać na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku?
Poniżej znajduje się lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku z podziałem na:
- utwory literackie z klas IV-VI
- dłuższe utwory literackie z klas VII-VIII
- krótsze utwory literackie z klasy VII-VIII
- utwory literackie z klas VII-VIII, które trzeba znać wyłącznie we fragmentach.
I. Utwory literackie z klas IV-VI obowiązujące na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku:
- „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy
- „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára (sprawdź 55 pytań na test z „Chłopców z Placu Broni” wraz z odpowiedziami)
- „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Johna Ronalda Reuela Tolkiena
- „Kajko i kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy
- „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa” Clive’a Staplesa Lewisa.
II. Dłuższe utwory literackie z klas VII-VIII obowiązujące na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku:
- „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza (sprawdź szczegółowe opracowanie „Dziadów” cz. II oraz pytania i odpowiedzi na sprawdzian z „Dziadów” cz. II)
- „Balladyna” Juliusza Słowackiego (sprawdź szczegółowe opracowanie „Balladyny” oraz 50 pytań i odpowiedzi na sprawdzian z „Balladyny”)
- „Zemsta” Aleksandra Fredry (sprawdź szczegółowe opracowanie „Zemsty” oraz 60 pytań i odpowiedzi na test z „Zemsty”)
- „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa (sprawdź szczegółowe opracowanie „Opowieści wigilijnej” oraz 50 pytań i odpowiedzi na test z „Opowieści wigilijnej”)
- „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego (sprawdź szczegółowe opracowane „Małego Księcia” oraz pytania i odpowiedzi na test z „Małego Księcia”)
- „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (sprawdź szczegółowe opracowanie „Kamieni na szaniec” oraz pytania na sprawdzian z „Kamieni na szaniec”).
III. Krótsze utwory literackie z klasy VII-VIII obowiązujące na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku:
- Fraszki Jana Kochanowskiego (wybrane) (sprawdź opracowanie fraszek Kochanowskiego oraz pytania na sprawdzian z fraszek)
- Pieśń Jana Kochanowskiego (wybrana) (sprawdź szczegółowe opracowanie pieśni Jana Kochanowskiego oraz pytania i odpowiedzi na sprawdzian z pieśni)
- Treny Jana Kochanowskiego („Tren VII” i „Tren VIII”) (sprawdź szczegółowe opracowanie trenów Jana Kochanowskiego oraz pytania na sprawdzian z trenów)
- „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza (sprawdź szczegółowe opracowanie „Reduty Ordona” oraz pytania na sprawdzian z „Reduty Ordona”)
- „Świtezianka” Adama Mickiewicza (sprawdź szczegółowe opracowanie „Świtezianki” oraz pytania na sprawdzian ze „Świtezianki”)
- „Latarnik” Henryka Sienkiewicza (sprawdź szczegółowe opracowanie „Latarnika” oraz pytania na sprawdzian z „Latarnika”)
- „Artysta” Sławomira Mrożka (sprawdź szczegółowe opracowanie „Artysty” oraz 30 pytań i odpowiedzi na test z „Artysty”).
IV. Utwory literackie z klasy VII-VIII, które trzeba znać wyłącznie we fragmentach, obowiązujące na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku:
- „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza (księgi: I, II, IV, X, XI, XII) (sprawdź szczegółowe opracowanie „Pana Tadeusza” oraz 100 pytań i odpowiedzi na sprawdzian z „Pana Tadeusza”)
- „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (wybrane fragmenty) (sprawdź szczegółowe opracowanie „Quo vadis” oraz pytania na sprawdzian z „Quo vadis”)
- „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego (wybrane fragmenty) (sprawdź szczegółowe opracowanie „Syzyfowych prac” oraz pytania na sprawdzian z „Syzyfowych prac”).
Ponadto, każdy ósmoklasista zdający egzamin w 2025 roku powinien znać wiersze takich poetów jak:
- Bolesław Leśmian
- Czesław Miłosz
- Krzysztof Kamil Baczyński
- Tadeusz Różewicz
- Wisława Szymborska
- Zbigniew Herbert.
Wymagana jest także znajomość aforyzmów Stanisława Jerzego Leca.
Warto nadmienić, że ósmoklasiści zdający egzamin w 2025 roku mogą być pytani o lektury z klas VII i VIII, ale nie będą pytani o lektury z klas IV-VI. Lektury z klas IV-VI mogą pojawić się na egzaminie, ale żeby odpowiedzieć na pytania ich dotyczące, wystarczy dobra analiza podanego w arkuszu fragmentu, bez konieczności odwoływania się do znajomości całego utworu.
Jak się Wam podobają nowe, obowiązkowe lektury na egzaminie ósmoklasisty? Czy dodalibyście jakąś pozycję do tej listy? A może coś według Was powinno zostać usunięte? Dajcie znać w komentarzach! 😊