Matura ustna z języka polskiego to egzamin, który trwa około 30 minut. Uczniowie losują zadanie oparte na jednym z trzech tekstów kultury, są to:
– teksty literackie (najczęściej fragment lektury lub wiersz)
– teksty językowe (najczęściej artykuł pisany przez językoznawcę)
– teksty ikonograficzne (najczęściej obraz lub plakat).
W przypadku wylosowania tekstu językowego uczeń proszony jest o omówienie podanego tekstu (np. artykuł pisany przez językoznawcę, wywiad z językoznawcą, wiersz) pod kątem polecenia i nawiązanie do tekstów kultury (minimum jednego) i do doświadczeń własnych.
Przykładowe tematy tekstów językowych:
– Jakimi środkami językowymi można wyrażać uczucia? Omów zagadnienie, odwołując się do wiersza Juliana Tuwima Tak i nie, do innego tekstu kultury oraz do własnych doświadczeń.
– Język młodzieży – urozmaicony, bogaty czy monotonny, ubogi? Uzasadnij swoją opinię, odwołując się do podanego fragmentu, do innego tekstu kultury oraz do własnych doświadczeń językowych.
– Czy pragnienie bliskości z drugim człowiekiem jest rzeczywiście obce elektronicznym formom komunikacji? Uzasadnij swojego zdanie, odwołując się do podanego fragmentu, do innego tekstu kultury oraz do własnych doświadczeń komunikacyjnych.
– Jaką rolę w komunikacji między ludźmi odgrywa etyka słowa? Omów zagadnienie, odwołując się do podanego fragmentu, do wybranego tekstu kultury i do własnych doświadczeń komunikacyjnych.
– Dlaczego we współczesnej kulturze tak silna jest tendencja do skracania komunikatów? Omów zagadnienie na podstawie podanego fragmentu, wybranego tekstu kultury oraz własnych doświadczeń komunikacyjnych.