Corocznie „gorącym” wśród ósmoklasistów tematem jest to, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty. Tego nie wie oczywiście nikt prócz osób odpowiedzialnych za przygotowanie egzaminu, czyli polonistów pracujących w CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) i OKE (Okręgowe Komisje Egzaminacyjne). Można jednak spróbować przewidzieć wybór, którego dokonają te komisje. Podjęłam się więc tego wyzwania.
Poniżej uzasadniam powody swoich przewidywań. A jakie to przewidywania? Moim zdaniem na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku może pojawić się jedna z tych lektur:
- „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza
- „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa
- „Latarnik” Henryka Sienkiewicza
- „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (50 pytań i odpowiedzi na test z „Kamieni na szaniec”).
Skąd takie typy? Dowiesz się, czytając dalej.
Krok 1. Z listy lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty usuwam te, które pojawiły się w ubiegłych latach (tutaj lista lektur z egaminu ósmoklasisty w poprzednich latach):
- fraszki Jana Kochanowskiego
- treny Jana Kochanowskiego
- „Świtezianka” Adama Mickiewicza
- „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza
- „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza
- „Śmierć Pułkownika” Adama Mickiewicza (zobacz opracowanie „Śmierci Pułkownika” oraz pytania na sprawdzian z utworu „Śmierć Pułkownika”)
„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza(egzamin ósmoklasisty 2021)„Balladyna” Juliusza Słowackiego(egzamin ósmoklasisty 2023)„Zemsta” Aleksandra Fredry(egzamin ósmoklasisty 2022)- „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa
- „Latarnik” Henryka Sienkiewicza
„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza(egzamin ósmoklasisty 2020)„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego(egzamin ósmoklasisty 2019).- „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
I tak, z 14 lektur, zostaje już tylko 9.
Krok 2. Usuwam z listy lektur obowiązkowych wszystkie dzieła liryczne (wiersze) i synkretyczne (połączenie epiki, liryki i dramatu), bo dość problematyczne wydaje mi się zweryfikowanie wiedzy z tych utworów:
fraszki Jana Kochanowskiegotreny Jana Kochanowskiego„Świtezianka” Adama Mickiewicza- „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza
„Reduta Ordona” Adama Mickiewicza„Śmierć Pułkownika” Adama Mickiewicza- „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa
- „Latarnik” Henryka Sienkiewicza
- „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
I tak, z 9 lektur zostają już tylko 4.
Krok 3. Patrzę na to, co zostało:
- „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza (zobacz listę 40 pytań i odpowiedzi na test z „Dziadów” cz. II oraz szczegółowe opracowanie „Dziadów” cz. II)
- „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa (50 pytań i odpowiedzi na test z „Opowieści wigilijnej” oraz szczegółowe opracowanie „Opowieści wigilijnej”)
- „Latarnik” Henryka Sienkiewicza (30 pytań i odpowiedzi na test z „Latarnika” oraz szczegółowe opracowanie „Latarnika”)
- „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (sprawdź 50 pytań i odpowiedzi na sprawdzian z „Kamieni na szaniec” oraz szczegółowe opracowanie „Kamieni na szaniec”).
To moje typy lektur, z których wiedza może być weryfikowana na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2024 roku.
Według mnie to właśnie jedna z tych czterech lektur pojawi się na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku. A Wy, jakie macie typy? Czy bylibyście zadowoleni, gdyby na egzaminie pojawiła się jedna z czterech powyższych lektur? Dajcie znać w komentarzach!
Sprawdź materiały pomocne w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty oraz kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty.