Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie odbył się w 2019 roku. O tego momentu minęło już ponad pięć lat, a co za tym idzie – przeprowadzonych zostało pięć egzaminów. Zastanawiacie się, jakie lektury pojawiały się na testach z języka polskiego w ubiegłych latach? Wszystko dokładnie opisuję poniżej.
- 2019 rok – „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego
W 2019 roku weryfikowano wiedzę uczniów ze znajomości „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Zdecydowana większość ósmoklasistów była bardzo zadowolona z tego powodu („Mały Książę” jest ulubioną lub jedną z ulubionych lektur uczniów), a test oceniła jako prosty.
- 2020 rok – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
W 2020 roku przepytywano uczniów ze znajomości „Quo vadis” autorstwa Henryka Sienkiewicza. Wielu uczniów obawiało się o swoje wyniki przez wzgląd na to, że jest to najdłuższy utwór z listy lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty, a w związku z tym rzeczy do zapamiętania, na przykład imion bohaterów, jest sporo.
- 2021 rok – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
W 2021 roku uczniowie byli zaskoczeni, gdyż na egzaminie właściwym pojawiła się ta sama lektura, co na egzaminie próbnym. Chodzi o „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. Jak widać, takie historie – choć rzadko – też się zdarzają. Nie należy więc, powtarzając do egzaminu, pomijać powtórki z lektury, z której wiedzę sprawdzano na egzaminie próbnym.
- 2022 rok – „Zemsta” Aleksandra Fredry
W 2022 roku na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego pojawiła się „Zemsta” autorstwa Aleksandra Fredry. Jest to lektura oceniana przez większość uczniów jako prosta. Ósmoklasiści byli więc zadowoleni z tego wyboru CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) i OKE (Okręgowe Komisje Egzaminacyjne), czyli podmiotów odpowiedzialnych za treść zadań na egzaminie.
- 2023 rok – „Balladyna” Juliusza Słowackiego
W 2023 roku, zgodnie z przewidywaniami wielu osób – zarówno uczniów, jak i nauczycieli, na egzaminie ósmoklasisty pojawił się fragment „Balladyny” autorstwa Juliusza Słowackiego. Większość uczniów nie była zaskoczona i z łatwością poradziła sobie z uzupełnieniem zadań dotyczących tej lektury.
Sprawdź materiały pomocne w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty oraz kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty.
Jak myślicie, jaka lektura pojawi się na egzaminie w 2024 roku? Dajcie znać, jakie macie typy w komentarzach! 😊