Warto zastanowić się nad tym, czy podróże kształcą. Z całą pewnością wycieczki – zarówno te dalsze, jak i te bliższe – mają swoje wady i zalety.
Do złych stron tego typu przygód należą co najmniej trzy kwestie. Po pierwsze – peregrynacje generują koszty. Im dalej wyjeżdżamy, tym zazwyczaj więcej musimy zapłacić. Po drugie – niekiedy mogą narazić nas na niebezpieczeństwo. Podczas nich oddalamy się od miejsca, które dobrze znamy i nie wiemy, co może nas spotkać. Po trzecie – podróżowanie powoduje rozłąkę z najbliższymi. Podczas dalekich wypraw tęsknimy nie tylko my, ale też nasza rodzina czy przyjaciele.
Jednak peregrynacje mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jedną z nich jest fakt, że dzięki nim pozyskujemy wiedzę w dziedzinie geografii. Drugą dobrą stroną może być umożliwienie nam zaobserwowania tego, w jakich warunkach żyją inni ludzie. Poprzez to jesteśmy w stanie bardziej docenić to, co mamy. Trzeci walor wycieczek to kwestia tolerancji. Kiedy poznajemy inne kultury, zaczynamy rozumieć, że każdy jest inny i że to, jacy jesteśmy, w dużej mierze zależy od środowiska, w jakim funkcjonujemy. Najważniejszą pozytywną kwestią opisywanego problemu jest fakt, że podróże kształcą. W ich trakcie poznajemy różnorodne społeczności, religie, języki, tradycje i obyczaje.
Według mnie zdecydowanie warto podróżować. Dzięki wyprawom stajemy się mądrzejsi, bardziej otwarci, a nasza ciekawość świata stale rośnie.
Ostatnią pozycją, jaką przeczytałam, był utwór pod tytułem: „Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi”. Podczas lektury zaczęłam wyobrażać sobie różne rzeczy, które dały mi wiele do myślenia. Zrozumiałam, że młody człowiek najlepiej czuje się w grupie. Dodatkowo poznałam wiele słów, opisujących nowe wynalazki. Polecam Wam tę książkę. Jest jednak możliwość, że nie każdemu spodoba się ona tak jak mi. Pamiętajcie wtedy, że w bibliotece jest bardzo dużo lektur i że każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.
Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przekonać Was do tego, że warto czytać książki. Serdecznie dziękuję za możliwość wystąpienia i za to, że mnie wysłuchaliście. Do zobaczenia w bibliotece szkolnej!
Ocena
Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 8