Matura pisemna z języka polskiego dzieli się na maturę podstawową (egzamin obowiązkowy) i maturę rozszerzoną (egzamin nieobowiązkowy). Maturzysta, który zdecyduje się na pisanie matury rozszerzonej, nie jest zwolniony z pisania matury podstawowej, musi więc podejść do dwóch egzaminów.
Format matury z języka polskiego zmienia się co kilka, kilkanaście lat. Od 2015 roku osoby kończące licea i technika obowiązuje tak zwana nowa matura. Poniżej znajdują się tematy rozprawek maturalnych, które pojawiały się na maturze od 2015 do 2019 roku.
Matura pisemna 2015:
Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Matura pisemna 2016:
Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentów Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Matura pisemna 2017:
Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz do wybranych tekstów kultury.
Matura pisemna 2018:
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Matura pisemna 2019:
Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Matura pisemna 2020:
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Jak myślicie, co pojawi się na podstawowej maturze z języka polskiego 4 maja 2021 roku? Dajcie znać w komentarzach!