Problem znikł czy zniknął? Kasa znikła czy zniknęła? Dziecko znikło czy zniknęło? Według profesora Uniwersytetu Warszawskiego – Mirosława Bańki obie formy są poprawne, przy czym druga, czyli zniknął/zniknęła/zniknęło jest częstsza. Na tym właściwie można by zakończyć rozważania. Warto jednak przyjrzeć się teorii wyznawanej przez innych językoznawców, którzy dostrzegają pewną różnicę pomiędzy formami znikł a zniknął.
Językoznawcy ci uważają, że forma znikł odnosi się do jakiegoś przedmiotu, sytuacji, zdarzania, które było, ale z jakieś przyczyny się zakończyło, ustało. Z kolei forma zniknął znaczy tyle, co schować się na jakiś czas, być niedostrzegalnym. W zrozumieniu opisywanej różnicy mogą pomóc poniższe przykłady zdań z wyrazami znikł i zniknął.
- Spłacił cały debet na koncie, więc jego zadłużenie chwilowo znikło.
- Cały bałagan wrzucił do szafy, więc jego kłopoty z porządkami momentalnie znikły.
- Dostała pozytywną ocenę ze sprawdzianu z matematyki, więc jej problemy z tym przedmiotem na jakiś czas znikły.
- Nasz pies podczas spaceru zniknął bez śladu.
- Marzę o tym, aby nasze problemy choć na chwilę zniknęły.
- Portfel mojego męża zniknął w dziwnie tajemniczych okolicznościach.
To nie najłatwiejsze zadanie – za każdym razem, kiedy używa się formy znikł bądź zniknął, zastanawiać się nad powyższym rozróżnieniem. Dzieje się tak dlatego, że nie jest ono jakoś szczególnie logiczne, a co za tym idzie – proste. W związku z tym najlepiej wziąć sobie do serca poradę Mirosława Bańki i posługiwać się dowolną formą.
Której z form częściej używacie – znikł czy zniknął? Dajcie znać!