Matura ustna z języka polskiego to egzamin, który trwa około 30 minut. Uczniowie losują zadanie oparte na jednym z trzech tekstów kultury, są to:
– teksty literackie (najczęściej fragment lektury lub wiersz)
– teksty językowe (najczęściej artykuł pisany przez językoznawcę)
– teksty ikonograficzne (najczęściej obraz lub plakat).
W przypadku wylosowania tekstu ikonograficznego uczeń proszony jest o omówienie podanego tekstu (np. obraz, plakat, okładka książki) pod kątem polecenia i nawiązanie do utworów literackich (minimum dwóch).
Przykładowe tematy tekstów ikonograficznych:
– Nietrwałość istnienia jako temat tekstów kultury. Omów zagadnienie, odwołując się do załączonego plakatu oraz do wybranych utworów literackich.
– Czy teksty kultury mogą zachęcać człowieka do czynienia dobra? Omów zagadnienie, odwołując się do przedstawionego obrazu od do wybranych utworów literackich.
– Czy sztuka jest w stanie oswoić człowieka ze śmiercią? Rozważ problem, odwołując się do ilustracji do Trenów Jana Kochanowskiego oraz do wybranych utworów literackich.
– Czy praca może być interesującym motywem tekstu kultury? Rozważ problem na podstawie obrazu Jean-Francois Milleta Zbierające kłosy i wybranych utworów literackich.
– Czemu służą przedstawienia przyrody w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Bociany Józefa Chełmońskiego oraz do wybranych utworów literackich.