Radio i studio to rzeczowniki, które odmieniamy. Ich deklinacja budzi wątpliwości, ponieważ według zasad poprawnościowych sprzed kilkudziesięciu laty, nie należało ich odmieniać. I takie sztywne formy zapamiętaliśmy. Dzisiaj jednak zarówno radio, jak i studio zadomowiły się w języku polskim i nie ma żadnych przeciwwskazań, by odmieniać je jak inne wyrazy.
Poprawnie powiemy więc:
- Słuchałem audycji w radiu.
- Nagraliśmy płytę w studiu.
- W naszym domu nie ma żadnych radiów.
- Nie znamy nazw wymienionych studiów nagraniowych.
O ile większość z nas posługuje się już formami w radiu i w studiu, o tyle „boimy się” (zapewne przez wciąż nie do końca naturalne brzmienie) form radiów i studiów. Słowo radiów zastępujemy wyrazem radioodbiorników lub wyrażeniem odbiorników radiowych. Nie ma takiej potrzeby! Istnieje bowiem krótsza, nie mniej poprawna forma – radiów i do korzystania z niej zachęcam.
imbecyl tłumaczył. NIE ODMIENIA SIĘ. Miodek się w grobie przewraca, a piłsudzki umarł na marne jak piszesz takie głupoty. Chyba POwska propaganda zawróciła w głowie, uwaga na te żydowskie deklinacje!
Szanowa Pani / Szanowny Panie!
Słowo „radio” od bardzo dawna się odmienia. Wystarczy zapoznać się z kilkoma pierwszymi artykułami w wyszukiwarce na ten temat i wszystko będzie jasne. Tu przykład: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/radio;4196.html (stanowisko prof. Mirosława Bańki).
Zachęcałabym do zapoznania się z jakąkolwiek literaturą bądź artyułem w internecie przed nazwaniem kogoś imbecylem piszącym głupoty. Proponuję także sprawdzać życiorys osób, na któe się Pani/Pan powołuje. Profesor Miodek z całą pewnością żyje. W związku z tym nikt się w grobie nie przewraca. Ja natomiast, po przeczytaniu Pani/Pana komentarza, nie mogłam przestać przewracać oczami i wciąż nie dowierzam, że ktoś przy takiej niewiedzy może cechować się taką pewnością siebie.
Prof. Miodek tak wypowiada się o odmianie studia i radia: Jeśli idzie o radio i studio, od samego początku nie było żadnych przeciwwskazań, by te formy odmieniać. One tylko były nieoswojone z polszczyzną, tak jak nieoswojone było kino. Jeszcze Witkacy donosił żonie, że był w kino, że siedział w kino (były to lata 20. XX wieku). Oczywiście dzisiaj jesteśmy w kinie, temu kinu się przyglądamy. Radio, studio – najdłużej nie odmieniano tych rzeczowników w szóstym przypadku. Jeszcze dziś wiele ludzi powie: byłem w studio, wysłuchałem czegoś w radio, chociaż oczywiście postacie w studiu i w radiu są już poprawne, mają status normy i zawsze powtarzam: nie można tu żadnych przeciwwskazań naturalnym procesom adaptacyjnym stawiać. Pańskiej polszczyzny panie Artem litościwie nie skomentuję. Zalecam jednak czasem posłuchać i poczytać o tym, co… Czytaj więcej »
nie uśmierca się żyjących, Pan Profesor Miodek cieszy się dobrym zdrowiem i żyje
Pan Profesor JAN MIODEK żyje i cieszy się dobrym zdrowiem 🙂
Można powiedzieć w liczbie mnogiej – odbiorników radiowych – brzmi lepiejI
Wiele osób w ten właśnie sposób zastępuje formę „radiów”, która mimo swojej poprawności wciąż wydaje nam się dziwaczna… 😉