Imiesłowy – rodzaje

Imiesłowy: imiesłowy przymiotnikowe czynne, imiesłowy przymiotnikowe bierne, imiesłowy przysłówkowe uprzednie, imiesłowy przysłówkowe współczesne. W poście znajduje się opis wszystkich rodzajów imiesłów, a także liczne przykłady.

Czytaj dalej Imiesłowy – rodzaje

Tematy rozprawek maturalnych

W poście znajdują się tematy rozprawek matur pisemnych z języka polskiego z lat: 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019. Są te tematy rozprawek pojawiające się na tak zwanej nowej maturze, która obowiązuje od 2015 roku do dziś.

Czytaj dalej Tematy rozprawek maturalnych

Dowidzenia czy do widzenia?

Pożegnania to nieodłączny element naszego życia, a co za tym idzie - mowy. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie zapisywać najpopularniejsze polskie pożegnanie. Poprawnie napiszemy więc "dowidzenia" (łącznie) czy "do widzenia" (oddzielnie)? Odpowiedź i wyjaśnienie znajdują się w poście.

Czytaj dalej Dowidzenia czy do widzenia?

Onomatopeja – definicja, przykłady użycia

Czym jest onomatopeja? Czy onomatopeja jest tym samym co wyraz dźwiękonaśladowczy? W poście, oprócz definicji wymienionego środka stylistycznego, pojawiają się przykłady użycia onomatopei oraz przykłady utworów literackich, w których znajdują się onomatopeje.

Czytaj dalej Onomatopeja – definicja, przykłady użycia

Współczesność – sprawdzian

Współczesność, inaczej postmodernizm, to epoka, która rozpoczęła się w 1939 roku i trwa do dziś. Twórcami tej epoki są między innymi polscy nobliści w dziedzinie literatury: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. We współczesności pisał także niepolski noblista - Albert Camus.

Czytaj dalej Współczesność – sprawdzian

XX-lecie międzywojenne – sprawdzian

XX-lecie międzywojenne to epoka literacka, która obejmuje lata 1918-1939. W okresie tym tworzyli Witold Gombrowicz, Bruno Schulz, Stefan Żeromski, Zofia Nałkowska, Maria Kuncewiczowa, Julian Tuwim i wielu innych. Powstało wiele grup poetyckich - między innymi Skamander, Awangarda Krakowska, Awangarda Lubelska czy Żagary.

Czytaj dalej XX-lecie międzywojenne – sprawdzian

Młoda Polska – sprawdzian

Młoda Polska nazywana jest jeszcze modernizmem i neoromantyzmem. Ważnymi pojęciami w tej epoce były symbolizm, dekadentyzm i chłopomania. W Młodej Polsce tworzyli Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, a także Leopold Staff.

Czytaj dalej Młoda Polska – sprawdzian

Pozytywizm – sprawdzian

Pozytywizm to epoka z drugiej połowy XIX wieku. Tworzyli wtedy Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa. Ważne były koncepcje: pracy u podstaw, pracy organicznej, realizmu, naturalizmu, scjentyzmu, empiryzmu, agnostycyzm, ewolucjonizm oraz utylitaryzmu.

Czytaj dalej Pozytywizm – sprawdzian

Romantyzm – sprawdzian – jak się przygotować?

Romantyzm to epoka z pierwszej połowy XIX wieku. Tworzyli w niej: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Aleksander Fredro, a także Cyprian Kamil Norwid. Ważnymi pojęciami dla tej epoki były: metafizyka, folklor, ludowość, uczuciowość, irracjonalizm, intuicjonizm.

Czytaj dalej Romantyzm – sprawdzian – jak się przygotować?

Co warto wiedzieć na temat regeneracji DPF?

Jeszcze do niedawna czyszczenie samochodowych filtrów DPF, w przypadku, gdy zapełniły się one popiołem oraz sadzą było po prostu niemożliwe. Jedyne co mogliśmy zrobić to usunąć je albo po prostu wymienić.

Czytaj dalej Co warto wiedzieć na temat regeneracji DPF?

Oświecenie – sprawdzian

Oświecenie nazywane jest wiekiem rozumu, wiekiem filozofów. Epoka ta obejmuje cały XVIII wiek. Najpopularniejszym polskim twórcą oświeceniowym był Ignacy Krasicki. Wydał wiele bajek, satyr, hymnów, a także pierwszą polską powieść. Ważnymi pojęciami z tego okresu są: klasycyzm, sentymentalizm, rokoko.

Czytaj dalej Oświecenie – sprawdzian

Barok – sprawdzian

Barok to epoka, która trwała przez cały XVII wiek. Był to okres, w którym forma przeważała nad treścią. Obrazy były bogato zdobione, a wiersze pełne środków stylistycznych. Głównym założeniem twórców barokowych było dziwienie i szokowanie odbiorców.

Czytaj dalej Barok – sprawdzian

Renesans – sprawdzian

Renesans, inaczej odrodzenie, to epoka, która trwała przez cały XVI wiek. W renesansie tworzyli: Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, a także William Szekspir. Ważnymi pojęciami dla odrodzenia były reformacja, antropocentryzm oraz humanizm.

Czytaj dalej Renesans – sprawdzian