Bogowie greccy i ich atrybuty
Znajomość mitologii, jej bohaterów, imion bogów i ich atrybutów okazuje się niezbędna nie tylko w szkole podstawowej. W programie nauczania szkół średnich znajduje się wiele utworów, które odwołują się do mitologii.
Znajomość mitologii, jej bohaterów, imion bogów i ich atrybutów okazuje się niezbędna nie tylko w szkole podstawowej. W programie nauczania szkół średnich znajduje się wiele utworów, które odwołują się do mitologii.
Notatka syntetyzująca to zadanie, które jest „pewniakiem” na maturze podstawowej z języka polskiego w „nowej formule”, czyli w formule obowiązującej od 2022 roku. Warto więc dowiedzieć się, jak napisać notatkę…
Za nami już 6 egzaminów ósmoklasisty. Na każdym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego pojawiają się 2 tematy wypracowań. Uczeń wybiera jeden z nich. I tak, w latach 2019-2024 wypracowaniami, z…
Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbył się w 2019 roku, a co za tym idzie – za nami już sześć takich egzaminów (lata: 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024). Czy jednym z…
Corocznie „gorącym” wśród ósmoklasistów tematem jest to, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty. Tego nie wie oczywiście nikt prócz osób odpowiedzialnych za przygotowanie egzaminu, czyli polonistów pracujących w CKE…
Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie odbył się w 2019 roku. O tego momentu minęło już ponad sześć lat, a co za tym idzie – przeprowadzonych zostało sześć egzaminów. Zastanawiacie się,…
W maju 2024 roku, a dokładniej w dniach 14, 15 i 16 maja, już szósty raz po reformie, odbędą się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszym z nich będzie egzamin z języka polskiego.…
„Psałterz Dawidów” Jana Kochanowskiego, wydany w 1579 roku przez Drukarnię Łazarzową w Krakowie, jest poetycką interpretacją Księgi Psalmów ze Starego Testamentu. Stanowi znaczące dzieło literackie, w którym autor wyraża głęboko…
Dziś na tapet bierzemy słowo "YOLO", które stało się częstym elementem rozmów wśród młodzieży i nie tylko. To nie tylko skrót, ale również wyrażenie noszące ze sobą pewne przesłanie. Wciąż…
Biblia, podobnie jak mitologia, to skarbnica wiedzy o świecie, człowieku i... skarbnica związków frazeologicznych. W poście znajduje się pięćdziesiąt związków frazeologicznych, które swoje źródła mają właśnie w Biblii wraz z objaśnieniami. Sprawdź, ile z nich znasz!
1. Przypomnij sobie dzieciństwo Czytanie to sposób, aby poznać bohaterów z różnych środowisk i o różnych doświadczeniach. Angażując się w lekturę, możesz dzielić z postaciami różne przygody, a także pielęgnować…
Spotkałeś się z określaniem kogoś mianem „bananowca”, „banana” lub „bananowej młodzieży”? Czy wiesz, co to znaczy i skąd wzięła się ta nazwa? Sprawdź.
Podyplomowe studia otwierają wiele nowych możliwości w zakresie zmiany pracy, ale też umożliwiają dokształcenie się w konkretnych dziedzinach. Czy warto skorzystać z takiej oferty? Czym są studia podyplomowe? Studia podyplomowe…
Lista lektur obowiązkowych dla tych maturzystów, którzy w 2023 roku zdecydują się pisać egzamin dojrzałości na poziomie rozszerzonym, zawiera 26 pozycji. Wszystkie one - wraz z ich twórcami i epokami, w których powstały, znajdują się w poście.
Od 2023 roku matura z języka polskiego będzie wyglądała zupełnie inaczej. Znane ze starej matury teksty kultury zmieniają się na nowej maturze na konteksty. Wielu maturzystów zastanawia się, czym tak właściwie te konteksty są. Zostało to szczegółowo opisane w poście.