Czy pieniądze są najważniejszą wartością w życiu człowieka? Rozprawka

Wzorcowa rozprawka na temat pieniędzy i tego, czy są one najważniejsze w życiu. Jasno sprecyzowana teza. Odwołanie do dwóch lektur - "Quo vadis" autorstwa Henryka Sienkiewicza i "Małego Księcia" autorstwa Antoine de Saint-Exupery'ego.

Czytaj dalejCzy pieniądze są najważniejszą wartością w życiu człowieka? Rozprawka

Pisanie rozprawki. Jak napisać rozprawkę na maturze z języka polskiego? Uwagi i wskazówki

Jak napisać dobrą rozprawkę? Czym teza różni się od hipotezy? Czym jest argument, a czym przykład? O czym należy pamiętać podczas pisania rozprawki? Lista uwag i wskazówek przydatnych w pisaniu wypracowania maturalnego znajduje się w poście.

Czytaj dalejPisanie rozprawki. Jak napisać rozprawkę na maturze z języka polskiego? Uwagi i wskazówki

Jak wprowadzanie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozprawka maturalna 2020

Czym są elementy fantastyczne? W jakich tekstach literackich występują i co oznaczają? Jak elementy fantastyczne wpływają na przesłanie całego dzieła? Rozprawka maturalna z 2020 roku - teza, analiza podanych fragmentów "Wesela", odwołanie do całego dramatu i innego tekstu literackiego

Czytaj dalejJak wprowadzanie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozprawka maturalna 2020

Frazeologizmy mitologiczne. 40 związków frazeologicznych wraz z objaśnieniami

Istnieje bardzo wiele źródeł frazeologizmów. Zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych źródeł są Biblia i mitologia. W artykule znajduje się lista drugich wymienionych, czyli frazeologizmów pochodzących z mitologii wraz z objaśnieniami ich znaczenia.

Czytaj dalejFrazeologizmy mitologiczne. 40 związków frazeologicznych wraz z objaśnieniami

Śmieci czy śmiecie?

„Wyrzuciłem śmieci” czy „wyrzuciłem śmiecie” - jak mówi się poprawnie i dlaczego? Jak brzmi liczba mnoga rzeczownika „śmieć”? Czy większość z nas korzysta z poprawnej formy? Z czego wynikają kłopoty z odmianą tego wyrazu? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w poście.

Czytaj dalejŚmieci czy śmiecie?

Rzeczowniki – liczba pojedyncza i liczba mnoga

W polszczyźnie występują rzeczowniki, które mają wyłącznie liczbę pojedynczą (są to tak zwane singularia tantum - inteligencja, igliwie, miłość) i rzeczowniki, które mają wyłącznie liczbę mnogą (pluralia tantum - nożyczki, drzwi, sanki). Lista sześćdziesięciu takich rzeczowników znajduje się w poście.

Czytaj dalejRzeczowniki – liczba pojedyncza i liczba mnoga

Swej czy swojej?

Formami, które często słyszymy, są zarówno formy swa/swej, ma/mej, twa/twej, jak i formy swoja/swojej, moja/mojej, twoja/twojej. Które z tych form są poprawne? Odpowiedź i krótkie wyjaśnienie na blogu. Sprawdź, czy posługujesz się poprawnymi formami!

Czytaj dalejSwej czy swojej?