Śmieci czy śmiecie?

„Wyrzuciłem śmieci” czy „wyrzuciłem śmiecie” - jak mówi się poprawnie i dlaczego? Jak brzmi liczba mnoga rzeczownika „śmieć”? Czy większość z nas korzysta z poprawnej formy? Z czego wynikają kłopoty z odmianą tego wyrazu? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w poście.

Czytaj dalejŚmieci czy śmiecie?

Rzeczowniki – liczba pojedyncza i liczba mnoga

W polszczyźnie występują rzeczowniki, które mają wyłącznie liczbę pojedynczą (są to tak zwane singularia tantum - inteligencja, igliwie, miłość) i rzeczowniki, które mają wyłącznie liczbę mnogą (pluralia tantum - nożyczki, drzwi, sanki). Lista sześćdziesięciu takich rzeczowników znajduje się w poście.

Czytaj dalejRzeczowniki – liczba pojedyncza i liczba mnoga

Swej czy swojej?

Formami, które często słyszymy, są zarówno formy swa/swej, ma/mej, twa/twej, jak i formy swoja/swojej, moja/mojej, twoja/twojej. Które z tych form są poprawne? Odpowiedź i krótkie wyjaśnienie na blogu. Sprawdź, czy posługujesz się poprawnymi formami!

Czytaj dalejSwej czy swojej?

Co to jest metafora? Przykłady, definicja. Metafory w życiu codziennym

Metafora, inaczej przenośnia, to jeden z najpopularniejszych środków językowych. Metafory często przypisywane są patetycznym, wzniosłym treściom, głównie poezji. Tymczasem każdy z nas posługuje się metaforami na co dzień. Jak to jest możliwe? Wyjaśnienie wraz z przykładami metafor w poście.

Czytaj dalejCo to jest metafora? Przykłady, definicja. Metafory w życiu codziennym

Neologizm – definicja. Przykłady neologizmów

Neologizm to słowo pochodzące z języka greckiego. Jest to innowacja językowa, czyli coś nowego w języku. Najprościej - neologizmem nazywamy nowy wyraz lub wyrażenie, wyraz lub wyrażenie, którego nie ma w słownikach. Neologizmy mogą być celowe bądź nieświadome. Przykłady takich neologizmów znajdują się poście.

Czytaj dalejNeologizm – definicja. Przykłady neologizmów