Zapożyczenia z różnych języków
Zapożyczenia są naturalnym zjawiskiem w polszczyźnie i w wielu innych językach. W polszczyźnie występuje tylko około 1700 słów rodzimych, cała reszta to zapożyczenia. Ich rodzaje i przykłady zostały opisane w poście.
Zapożyczenia są naturalnym zjawiskiem w polszczyźnie i w wielu innych językach. W polszczyźnie występuje tylko około 1700 słów rodzimych, cała reszta to zapożyczenia. Ich rodzaje i przykłady zostały opisane w poście.
Istnieje kilka albo nawet kilkanaście typów błędów. Dotyczą one zarówno usterek w piśmie, jak i w mowie. Są to między innymi błędy: ortograficzne, interpunkcyjne, rzeczowe, fleksyjne, składniowe, stylistyczne, językowe. Ich przykłady znajdują się w poście.
Czym jest zdanie podrzędnie złożone? Jakie są rodzaje zdań podrzędnie złożonych? Na jakie pytania odpowiadają zdania podrzędnie złożone: przydawkowe, dopełnieniowe, okolicznikowe, orzecznikowe i podmiotowe? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w poście.
Imiesłowy: imiesłowy przymiotnikowe czynne, imiesłowy przymiotnikowe bierne, imiesłowy przysłówkowe uprzednie, imiesłowy przysłówkowe współczesne. W poście znajduje się opis wszystkich rodzajów imiesłów, a także liczne przykłady.
W poście znajdują się tematy rozprawek matur pisemnych z języka polskiego z lat: 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019. Są te tematy rozprawek pojawiające się na tak zwanej nowej maturze, która obowiązuje od 2015 roku do dziś.
Pożegnania to nieodłączny element naszego życia, a co za tym idzie - mowy. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie zapisywać najpopularniejsze polskie pożegnanie. Poprawnie napiszemy więc "dowidzenia" (łącznie) czy "do widzenia" (oddzielnie)? Odpowiedź i wyjaśnienie znajdują się w poście.
Liczebniki porządkowe - co to takiego i jak je poprawnie zapisywać? Jakie są najczęstsze błędy pojawiające się przy zapisywaniu liczebników porządkowych? Słowny i cyfrowy zapis liczebników porządkowych.
Czym jest onomatopeja? Czy onomatopeja jest tym samym co wyraz dźwiękonaśladowczy? W poście, oprócz definicji wymienionego środka stylistycznego, pojawiają się przykłady użycia onomatopei oraz przykłady utworów literackich, w których znajdują się onomatopeje.
Współczesność, inaczej postmodernizm, to epoka, która rozpoczęła się w 1939 roku i trwa do dziś. Twórcami tej epoki są między innymi polscy nobliści w dziedzinie literatury: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. We współczesności pisał także niepolski noblista - Albert Camus.
XX-lecie międzywojenne to epoka literacka, która obejmuje lata 1918-1939. W okresie tym tworzyli Witold Gombrowicz, Bruno Schulz, Stefan Żeromski, Zofia Nałkowska, Maria Kuncewiczowa, Julian Tuwim i wielu innych. Powstało wiele grup poetyckich - między innymi Skamander, Awangarda Krakowska, Awangarda Lubelska czy Żagary.
Jak wygląda analiza i interpretacja wiersza na maturze? Jakie wiersze pojawiały się do analizy i interpretacji na maturze w ostatnich latach? Czy analiza i interpretacja wiersza jest trudna?
Młoda Polska nazywana jest jeszcze modernizmem i neoromantyzmem. Ważnymi pojęciami w tej epoce były symbolizm, dekadentyzm i chłopomania. W Młodej Polsce tworzyli Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, a także Leopold Staff.
Pozytywizm to epoka z drugiej połowy XIX wieku. Tworzyli wtedy Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa. Ważne były koncepcje: pracy u podstaw, pracy organicznej, realizmu, naturalizmu, scjentyzmu, empiryzmu, agnostycyzm, ewolucjonizm oraz utylitaryzmu.
Romantyzm to epoka z pierwszej połowy XIX wieku. Tworzyli w niej: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Aleksander Fredro, a także Cyprian Kamil Norwid. Ważnymi pojęciami dla tej epoki były: metafizyka, folklor, ludowość, uczuciowość, irracjonalizm, intuicjonizm.
Jeszcze do niedawna czyszczenie samochodowych filtrów DPF, w przypadku, gdy zapełniły się one popiołem oraz sadzą było po prostu niemożliwe. Jedyne co mogliśmy zrobić to usunąć je albo po prostu wymienić.