Ach czy ah? Acha czy aha?
Słowa „ach” i „aha” brzmią niemalże identycznie. Ich często błędny zapis jest więc najpewniej wynikiem skrzyżowania tych dwóch wyrazów. Wyjaśnijmy sobie, jak to z nimi jest na przykładach.
Słowa „ach” i „aha” brzmią niemalże identycznie. Ich często błędny zapis jest więc najpewniej wynikiem skrzyżowania tych dwóch wyrazów. Wyjaśnijmy sobie, jak to z nimi jest na przykładach.
Neosemantyzm to wyraz lub wyrażenie, które od dawna funkcjonuje w polszczyźnie, ale któremu nadano mu nowe znaczenie. Wówczas wyraz lub wyrażenie funkcjonuje w dwóch bądź w większej liczbie znaczeń. Przykłady neosemantyzmów wraz z objaśnieniami ich znaczeń znajdują się w poście.
Biblia, podobnie jak mitologia, to skarbnica wiedzy o świecie, człowieku i... skarbnica związków frazeologicznych. W poście znajduje się pięćdziesiąt związków frazeologicznych, które swoje źródła mają właśnie w Biblii wraz z objaśnieniami. Sprawdź, ile z nich znasz!
Metafora, inaczej przenośnia, to jeden z najpopularniejszych środków językowych. Metafory często przypisywane są patetycznym, wzniosłym treściom, głównie poezji. Tymczasem każdy z nas posługuje się metaforami na co dzień. Jak to jest możliwe? Wyjaśnienie wraz z przykładami metafor w poście.
Nasze codzienne życie odbywa się w wiecznym pośpiechu i stresie. Cały czas gdzieś się spieszymy, mamy coś do zrobienia. Obowiązki w pracy, życie rodzinnie, sport, a także spotkania ze znajomymi.
Neologizm to słowo pochodzące z języka greckiego. Jest to innowacja językowa, czyli coś nowego w języku. Najprościej - neologizmem nazywamy nowy wyraz lub wyrażenie, wyraz lub wyrażenie, którego nie ma w słownikach. Neologizmy mogą być celowe bądź nieświadome. Przykłady takich neologizmów znajdują się poście.
W polszczyźnie występuje wiele frazeologizmów pochodzących z Biblii, z mitologii, z nazwami zwierząt, z nazwami roślin, a także z nazwami części ciała. Mamy również wiele znanych i wykorzystywanych w mowie codziennej metafor ze słowem serce. Ich lista znajduje się w poście.
Źródeł frazeologizmów i przysłów jest bardzo dużo. Są to na przykład: Biblia, mitologia, literatura, człowiek i części jego ciała, kultura i tradycja, wierzenia, rośliny i zwierzęta. To właśnie zwierzęta są przedmiotem artykułu, a konkretnie - frazeologizmy i przysłowia, w których pojawiają się nazwy zwierząt.
Jak poprawnie zapisać nazwisko dwuczłonowe po ślubie - z dywizem, z myślnikiem, a może rozdzielnie? Jaki zapis nazwiska obowiązuje kobiety, które zdecydowały się na nazwisko dwuczłonowe, czyli połączenie nazwiska panieńskiego i mężowskiego?
Warto zastanowić się nad tym, czy podróże kształcą. Z całą pewnością wycieczki – zarówno te dalsze, jak i te bliższe – mają swoje wady i zalety. Zostały one dokładnie opisane w poście.
Przemówienie na temat: Czy warto czytać książki. Argumenty mówiące o tym, że warto czytać książki i książka, która to udowadnia (z listy lektur obowiążkowych). Wzorcowe przemówienie dla klas 6, 7 i 8 szkoły podstawowej.
„Biadolić”, „narobić się”, „trząść portkami”, „wypaplać coś”, „zalać robaka”. Czym są kolokwializmy? Czy warto się nimi posługiwać? W jakich sytuacjach można używać kolokwializmów?
Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz to dwie bardzo kontraktujące ze sobą postacie wykreowane przez Aleksandra Fredrę. Mimo tych różnic są cechy, które można przypisać i Milczkowi, i Raptusiewiczowi. W poście znajduje się charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika z elementami rozprawki.
W jaki sposób ze śmiercią i ze strachem przed tą śmiercią radzili sobie twórcy różnych epok? Jak do tematyki śmieci podszedł Jan Kochanowski? Jaką koncepcję opisywania tego, co metafizyczne, przyjął Adam Mickiewicz?
Ne egzaminie ósmoklasisty w 2019 roku uczniowie musieli wybrać pomiędzy pisaniem opowiadania i rozprawki. Temat rozprawki brzmiał: Czy w życiu lepiej kierować się sercem czy rozumem? Przykładowa, wzorcowa rozprawka na ten temat znajduje się w poście.