Frazeologizmy biblijne. 50 związków frazeologicznych wraz z objaśnieniami

Biblia, podobnie jak mitologia, to skarbnica wiedzy o świecie, człowieku i... skarbnica związków frazeologicznych. W poście znajduje się pięćdziesiąt związków frazeologicznych, które swoje źródła mają właśnie w Biblii wraz z objaśnieniami. Sprawdź, ile z nich znasz!

Czytaj dalejFrazeologizmy biblijne. 50 związków frazeologicznych wraz z objaśnieniami

Co to jest metafora? Przykłady, definicja. Metafory w życiu codziennym

Metafora, inaczej przenośnia, to jeden z najpopularniejszych środków językowych. Metafory często przypisywane są patetycznym, wzniosłym treściom, głównie poezji. Tymczasem każdy z nas posługuje się metaforami na co dzień. Jak to jest możliwe? Wyjaśnienie wraz z przykładami metafor w poście.

Czytaj dalejCo to jest metafora? Przykłady, definicja. Metafory w życiu codziennym

Neologizm – definicja. Przykłady neologizmów

Neologizm to słowo pochodzące z języka greckiego. Jest to innowacja językowa, czyli coś nowego w języku. Najprościej - neologizmem nazywamy nowy wyraz lub wyrażenie, wyraz lub wyrażenie, którego nie ma w słownikach. Neologizmy mogą być celowe bądź nieświadome. Przykłady takich neologizmów znajdują się poście.

Czytaj dalejNeologizm – definicja. Przykłady neologizmów

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z elementami charakterystyki

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz to dwie bardzo kontraktujące ze sobą postacie wykreowane przez Aleksandra Fredrę. Mimo tych różnic są cechy, które można przypisać i Milczkowi, i Raptusiewiczowi. W poście znajduje się charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika z elementami rozprawki.

Czytaj dalejCharakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z elementami charakterystyki

Czym powinniśmy kierować się w życiu – sercem czy rozumem? Rozprawka

Ne egzaminie ósmoklasisty w 2019 roku uczniowie musieli wybrać pomiędzy pisaniem opowiadania i rozprawki. Temat rozprawki brzmiał: Czy w życiu lepiej kierować się sercem czy rozumem? Przykładowa, wzorcowa rozprawka na ten temat znajduje się w poście.

Czytaj dalejCzym powinniśmy kierować się w życiu – sercem czy rozumem? Rozprawka