Tematy rozprawek z „Balladyny”
Czeka Cię wypracowanie z „Balladyny” i nie wiesz, jakich tematów rozprawek z „Balladyny” możesz się spodziewać? Podpowiadam! Poniżej znajdziesz kilka tematów wypracowań z „Balladyny”, które mogą pojawić się na pracy…
Czeka Cię wypracowanie z „Balladyny” i nie wiesz, jakich tematów rozprawek z „Balladyny” możesz się spodziewać? Podpowiadam! Poniżej znajdziesz kilka tematów wypracowań z „Balladyny”, które mogą pojawić się na pracy…
Czy przed Tobą praca klasowa w formie rozprawki z opowiadania Karola Dickensa? Zastanawiasz się, jakie tematy wypracowań z „Opowieści wigilijnej” mogą pojawić się na sprawdzianie? Poniżej przedstawiam Ci kilka moich…
Poniżej znajdują się przykładowe tematy rozprawek z „Pana Tadeusza”, które mogą pojawić się na pracy klasowej ze znajomości tej lektury. Są to tematy wypracowań z „Pana Tadeusza”, z którymi mogą…
Czeka Cię praca klasowa ze znajomości „Małego Księcia” w postaci wypracowania? Zastanawiasz się, z jakimi tematami rozprawek z „Małego Księcia” będziesz miał okazję się zmierzyć? Moje propozycje tematów wypracowań z…
Czym jest peryfraza?Zastosowanie peryfrazyPeryfraza - przykładyPeryfraza a parafrazaPodsumowanie Czego dowiesz się z artykułu? Poznasz precyzyjną definicję peryfrazy oraz nauczysz się, jak odróżnić ją od innych figur stylistycznych. Zrozumiesz, dlaczego peryfraza…
W dzisiejszym artykule przenikniemy w świat języka polskiego, zgłębiając interesującą figurę stylistyczną - synekdochę. Czym dokładnie jest synekdocha? Jakie formy przyjmuje i w jaki sposób możemy ją stosować? Zachęcam do…
Pamiętam jeszcze z podstawówki reakcje pani od polskiego, gdy tylko usłyszała od jakiegoś ucznia zdanie rozpoczynające się od „mi się”. Prędko mówiła wtedy: „Misie? Misie to są w lesie!”. Niestety nigdy nie wyjaśniła, o co tak naprawdę z tymi misiami chodzi.
Każdy język ma wiele wyrazów, z których nie korzysta się na co dzień. Są to wyrazy należące do języka oficjalnego, a nie potocznego, wyrazy, dzięki którym brzmimy nieco mądrzej i poważniej. W poście lista trudnych polskich słów, które nie każdy zna.
Znajomość mitologii, jej bohaterów, imion bogów i ich atrybutów okazuje się niezbędna nie tylko w szkole podstawowej. W programie nauczania szkół średnich znajduje się wiele utworów, które odwołują się do mitologii.
Notatka syntetyzująca to zadanie, które jest „pewniakiem” na maturze podstawowej z języka polskiego w „nowej formule”, czyli w formule obowiązującej od 2022 roku. Warto więc dowiedzieć się, jak napisać notatkę…
Za nami już 6 egzaminów ósmoklasisty. Na każdym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego pojawiają się 2 tematy wypracowań. Uczeń wybiera jeden z nich. I tak, w latach 2019-2024 wypracowaniami, z…
Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbył się w 2019 roku, a co za tym idzie – za nami już sześć takich egzaminów (lata: 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024). Czy jednym z…
Corocznie „gorącym” wśród ósmoklasistów tematem jest to, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty. Tego nie wie oczywiście nikt prócz osób odpowiedzialnych za przygotowanie egzaminu, czyli polonistów pracujących w CKE…
Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie odbył się w 2019 roku. O tego momentu minęło już ponad sześć lat, a co za tym idzie – przeprowadzonych zostało sześć egzaminów. Zastanawiacie się,…
W maju 2024 roku, a dokładniej w dniach 14, 15 i 16 maja, już szósty raz po reformie, odbędą się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszym z nich będzie egzamin z języka polskiego.…