Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – najważniejsze informacje

W 2019 roku ósmoklasiści przystąpią do trzech egzaminów z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, język obcy. W poście znajduje się krótki opis tego, czego ósmoklasiści mogą spodziewać się na trwającym 120 minut egzaminie humanistycznym.

Czytaj dalej Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – najważniejsze informacje

Części mowy – ściąga

Wyróżniamy dziesięć części mowy – pięć odmiennych i pięć nieodmiennych. Odmienne części mowy mogą odmieniać się przez: liczby, osoby, rodzaje, czasy, tryby, strony, aspekty). Nieodmienne części mowy nie odmieniają się przez nic.

Czytaj dalej Części mowy – ściąga

Części zdania – ściąga

O ile części mowy jest aż dziesięć (odmienne: rzeczownik, przymiotnik, czasownik, zaimek, liczebnik; nieodmienne: przysłówek, przyimek, partykuła, spójnik, wykrzyknik), o tyle w polszczyźnie wyróźnić można tylko pięć części zdania. Ich nazwy w poście.

Czytaj dalej Części zdania – ściąga

Najtrudniejsze polskie wyrazy

Polszczyzna jest bogata w słowa, które są trudne do wymówienia. Dla obcokrajowców wypowiedzenie niektórych polskich słów graniczy z niemożliwością. W poście lista 10 najtrudniejszych polskich wyrazów, na których nie tylko cudzoziemcy mogą połamać sobie język.

Czytaj dalej Najtrudniejsze polskie wyrazy

Trudne polskie słowa

Każdy język ma wiele wyrazów, z których nie korzysta się na co dzień. Są to wyrazy należące do języka oficjalnego, a nie potocznego, wyrazy, dzięki którym brzmimy nieco mądrzej i poważniej. W poście lista trudnych polskich słów, które nie każdy zna.

Czytaj dalej Trudne polskie słowa

Niedobrze czy nie dobrze – razem czy osobno?

Możemy czuć się „niedobrze” czy „nie dobrze”? Wyglądamy „nieźle” czy „nie źle”? Uważamy, że ktoś zachował się „niemiło” czy „nie miło”? Czyli... czym są przysłówki i jak piszemy „nie” z przysłówkami – razem czy osobno?

Czytaj dalej Niedobrze czy nie dobrze – razem czy osobno?

Trudne słowa ortograficzne

Polszczyzna posiada wiele zasad: piszemy „ó”, kiedy wymienia się na „o”, piszemy „rz”, kiedy wymienia się na „r”, piszemy „ż”, kiedy wymienia się na „g” itp. Są jednak wyrazy, przy których zapisywaniu, nie pomogą Nam żadne zasady. W poście dziesięć z nich.

Czytaj dalej Trudne słowa ortograficzne

Dwa tysiące dziewiętnasty czy dwutysięczny dziewiętnasty – która forma jest poprawna?

Formułowanie dat to problem wielu Polaków. Nierzadko nie potrafimy bezbłędnie określić dnia i roku, który aktualnie mamy. Tymczasem sprawa jest prosta. No więc... „dwa tysiące dziewiętnasty” czy „dwutysięczny dziewiętnasty” – na który rok czekamy?

Czytaj dalej Dwa tysiące dziewiętnasty czy dwutysięczny dziewiętnasty – która forma jest poprawna?

Reprezentatywny czy reprezentacyjny?

Zarówno „reprezentatywny”, jak i „reprezentacyjny” to wyrazy, które funkcjonują w polszczyźnie. Oznaczają jednak coś zupełnie innego, a przez podobieństwo brzmień często bywają mylone. Co oznacza każdy z tych wyrazów?

Czytaj dalej Reprezentatywny czy reprezentacyjny?