Kiedy piszemy „u”?
Pisownia z „u” oraz „ó” bywa problematyczna nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Dzisiaj bierzemy na tapet pierwszą wymienioną literę, czyli „u”. Kiedy mamy pewność, że w wyrazie występuje właśnie „u”, a nie „ó”?
Pisownia z „u” oraz „ó” bywa problematyczna nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Dzisiaj bierzemy na tapet pierwszą wymienioną literę, czyli „u”. Kiedy mamy pewność, że w wyrazie występuje właśnie „u”, a nie „ó”?
Stanisław Wokulski to bohater powieści realistycznej Bolesława Prusa pod tytułem „Lalka”. Był on czterdziestosześcioletnim mężczyzną, pochodzącym z ubogiej rodziny szlacheckiej. Mieszkał w Warszawie, a zajmował się handlem.
Związek frazeologiczny, frazeologizm to połącznie dwóch lub większej liczby wyrazów, które osobno mają zupełnie inne znaczenie niż w połączeniu. Każdy frazelogizm jest jednoczeście metaforą, ale nie każda metafora jest frazeologizmem.
Kiedy piszemy artykuł, list czy esemes, często na końcu chcemy dodać jakąś informację, której z różnych przyczyn nie zawarliśmy w tekście głównym. W takiej sytuacji decydujemy się na dopisek zwany postscriptum. Jak poprawnie zapisać ten skrótowiec?
Wyróżniamy trzy rodzaje literackie – epika (tu: powieści, opowiadania, nowele i inne), liryka (tu: fraszki, pieśni, treny i inne) i dramat (tu: tragedia, komedia, tragikomedia). Ich dokładniejszy opis i przykłady lektur znajdują się w poście.
Język pisany ma zazwyczaj cechy języka oficjalnego, a język mówiony – cechy języka potocznego. W poście znajduje się lista kilkunastu najważniejszych cech języka pisanego i języka mówionego.
W poście znajduje się lista tematów rozprawek (jest ich niemalże 40), które pojawiały lub mogłyby pojawić się na podstawowej pisemnej maturze z języka polskiego. Maturzysto, sprawdź, czy poradziłbyś sobie z każdym tematem!
Wyróżniamy trzy rodzaje literackie (liryka, epika i dramat) i bardzo dużą liczbę gatunków literackich. Gatunki dzielą się na: liryczne, epickie, dramatyczne, mieszane oraz pograniczne/dziennikarskie. Przykłady gatunków literackich znajdują się w poście.
Wyróżnia się dziesięć epok literackich. Pięć z nich nazywanych jest jasnymi, a pięć - ciemnymi. Epoki jasne to takie, w których najważniejsze były wiedza i rozum, natomiast w epokach ciemnych najbardziej liczyły się wiara i uczucie.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się 15 kwietnia 2019 roku. Co warto sobie powtórzyć przez egzaminem? Jakie lektury i wiersze trzeba znać? Jakie są najważniejsze terminy literackie i językowe? Lista zagadnień w poście.
Zasady pisowni wyrazów z „ó” i „u”. Kiedy piszemy „ó”? Kiedy piszemy „u”? Król, szósty, pozwól, Kraków, ulubiony, samochodu, maluję, słodziutki, maluch – dlaczego tak zapisujemy te wyrazy?
Zasady pisowni wyrazów z „ż” i „rz”. Kiedy piszemy „ż”? Kiedy piszemy „rz”? Odważny, mężny, grożę, zagrażać, marzec, piekarz, nietoperz, ciśnieniomierz – dlaczego tak zapisujemy te wyrazy?
Zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h”. Kiedy piszemy „ch”? Kiedy piszemy „h”? Mucha, schody, zapach, druh, zhandlować, hałas – dlaczego tak zapisujemy te wyrazy?
Jak pisać z: rzeczownikami, przymiotnikami, czasownikami, liczebnikami, przysłówkami pochodzącymi od przymiotnika i niepochodzącymi od przymiotnika? Odpowiedzi w poście.
Jakie są najważniejsze zasady interpunkcyjne? Kiedy stawiać przecinek? Przed jakimi wyrazami należy zazwyczaj stawiać przecinek? W poście informacje o interpunkcji w pigułce.