Wziąć na tapet czy na tapetę?

Często spotykanymi formami są „wziąć coś na tapetę” (w rozumieniu: zająć się czymś) lub „temat wraca na tapetę” (w rozumieniu: znowu zająć się jakimś zagadnieniem). Tymczasem obie te formy są błędne! Jak zatem mówić, żeby nie popełniać błędów?

Czytaj dalej Wziąć na tapet czy na tapetę?

Cudzysłów – odmiana

Cudzysłów to wyraz, którego odmiana sprawia kłopoty wielu Polakom. Kiedy chcemy zaznaczyć, że to, co powiedzieliśmy, nie jest dosłownie, twierdzimy, że powiedzieliśmy to „ w cudzysłowiu”. Tymczasem taka forma w polszczyźnie w ogóle nie występuje!

Czytaj dalej Cudzysłów – odmiana

Kiedy liczba, kiedy ilość?

Liczba nie jest synonimem wyrazu ilość, jak mogłoby się wydawać. Oba wyrazy określają oczywiście liczebność, ale nie oznaczają tego samego. W języku polskim, zupełnie jak w angielskim, innym słowem określamy rzeczy policzalne, innym – niepoliczalne.

Czytaj dalej Kiedy liczba, kiedy ilość?

Jak wygląda przygotowanie do matury z polskiego?

Dobre przygotowanie do matury z języka polskiego wymaga poświęcenia i czasu i naprawdę trudno jest „to jakoś obejść”. Przed maturzystami stoją bowiem dwa, a nawet trzy egzaminy z tego przedmiotu. Jak skutecznie się do nich przygotować?

Czytaj dalej Jak wygląda przygotowanie do matury z polskiego?

Studia kiedyś a dzisiaj

W XXI wieku studiowanie jest dla każdego. Nie zależy od świadectwa na koniec szkoły, nie zależy od wyników maturalnych, ba – nie zależy nawet od wiedzy i predyspozycji. Studiujemy wszyscy, studiujemy, co chcemy, studiujemy, jeśli zapłacimy.

Czytaj dalej Studia kiedyś a dzisiaj

Korepetycje z języka polskiego dla maturzystów – czy to ma sens?

Do korków z matmy czy z fizyki już przywykliśmy. W końcu są to przedmioty, z którymi mało kto nie ma problemów. Podobnie jest z językami obcymi. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku korepetycji z polskiego. Dlaczego są to mniej popularne zajęcia?

Czytaj dalej Korepetycje z języka polskiego dla maturzystów – czy to ma sens?

Punktu czy punkta?

„Punktu” czy „punkta” - która forma jest poprawna? Zabrakło nam do wygranej jednego punktu czy punkta? „Tortu” czy „torta”? Prosimy o dokładkę tortu czy torta? Odpowiedź i uzasadnienie na blogu.

Czytaj dalej Punktu czy punkta?

Meczów czy meczy?

Pewnie wielu z nas, z racji nadchodzących mistrzostw świata, zada sobie niebawem pytanie o odmianę wyrazu „mecz”. Nie widzieliśmy dwóch ostatnich „meczów” czy „meczy” naszej reprezentacji? Mamy dosyć ciągłych analiz „meczów” czy „meczy”?

Czytaj dalej Meczów czy meczy?

Gender – co to?

Gender nie wynika wyłącznie z rozważań dotyczących płciowości. W gender chodzi o równość. Szeroko pojętą równość, czyli o to, żebyśmy nie odsyłali czarnoskórych na drzewa, kobiet do garów, mężczyzn na politechnikę, gejów do więzień, a lesbijek do pornosów.

Czytaj dalej Gender – co to?

Pokojów, pokoi czy pokoji?

„Pokojów”, „pokoi” czy może „pokoji” – która forma jest poprawna i dlaczego? Który z wymienionych wyrazów należy do normy wzorcowej, który do uzusu, a który jest błędem językowym? Odpowiedź w poście.

Czytaj dalej Pokojów, pokoi czy pokoji?

„Najpierw JA coś opowiem, a potem TY mnie posłuchasz”, czyli o ludziach, którzy nie przestają mówić

Chyba każdy z nas zna kogoś, komu dolega egocentryzm komunikacyjny. Osoba z egocentryzmem stawia w centrum świata JA, a TY jest jej potrzebne tylko po to, żeby słuchało o JA. W poście znajduje się lista typowych zachowań egocentryka komunikacyjnego.

Czytaj dalej „Najpierw JA coś opowiem, a potem TY mnie posłuchasz”, czyli o ludziach, którzy nie przestają mówić

Pretensjonalny, czyli jaki?

„Pretensjonalny” to określenie, którego możemy użyć zarówno w kontekście nazywania człowieka, jak i zjawiska czy przedmiotu. Czy „pretensjonalny” to taki, który ma pretensje? Czy ubiór i fryzura mogą być „pretensjonalne”? Odpowiedź w poście.

Czytaj dalej Pretensjonalny, czyli jaki?

Przysłowia, które źle rozumiemy

W polszczyźnie jest wiele przysłów, których nie rozumiemy lub które rozumiemy błędnie. W poście omówionych zostało kilka z nich, między innymi: „nie zasypiać gruszek w popiele”, „nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”, „w marcu jak w garncu”.

Czytaj dalej Przysłowia, które źle rozumiemy

„Że tak powiem…” – o nic nieznaczących wyrażeniach, których nagminnie używamy

Polacy mają tendencję do kończenia swoich wypowiedzi kilkoma zbędnymi dla wartości komunikacyjnej wyrazami. Należą do nich: „tak”, „nie”, „wiesz”, „rozumiesz”, „prawda”. W poście znajduje się spis dłuższych wyrażeń, których nagminnie używamy.

Czytaj dalej „Że tak powiem…” – o nic nieznaczących wyrażeniach, których nagminnie używamy

Blamaż – co to jest?

Współcześnie najbardziej pożądaną treścią są informacje o czyjejś kompromitacji, ośmieszeniu. Niezwykle popularnym ostatnio synonimem słów: „kompromitacja”, „ośmieszenie”, „wstyd” jest właśnie tytułowy „blamaż”. W jakim kontekście można używać tego wyrazu?

Czytaj dalej Blamaż – co to jest?