Psycholożka, premierka, sędzina – czy można używać tych form?

Wyrazy takie jak „psycholożka”, „ochroniarka” czy „uchodźczyni” to feminatiwy. Kwestia dotycząca tego, czy powinniśmy używać nazw feminatiwnych jest dość skomplikowana. Mówić zatem „filolożka” czy „kobieta/pani filolog”? Odpowiedź w poście.

Czytaj dalej Psycholożka, premierka, sędzina – czy można używać tych form?

„Zawieźć” i „zwieść” – która forma jest poprawna?

„Zawieźć” i „zawieść” to formy, które niezwykle często mylą się Polakom. Obie z nich są poprawne, to znaczy – funkcjonują w języku, ale oznaczają coś zupełnie innego. „Zawieźć” pochodzi bowiem od „zawozić”, natomiast „zawieść” od „zawodzić”.

Czytaj dalej „Zawieźć” i „zwieść” – która forma jest poprawna?

„Trzykropek” – słowo, którego nie ma…

Takie słowo jak „trzykropek” nie istnieje. Nie odnotowują go nawet najobszerniejsze słowniki. Mamy wyłącznie „wielokropek”, który – choć składa się właśnie z trzech kropek – wielokropkiem pozostaje. Dlaczego forma „wielokropek” jest poprawna, a „trzykropek” to błąd?

Czytaj dalej „Trzykropek” – słowo, którego nie ma…

„Jak na ironię losu” – dlaczego to stwierdzenie jest niepoprawne?

Ironia to drwina, złośliwość, pogarda, wyśmiewanie, szyderstwo ukryte w wypowiedzi pozornie aprobującej. Poprawnie powiemy „jak na ironię” i „ironia losu”. Niepoprawną formą będzie natomiast wyrażenie „jak na ironię losu”. Co czyni podane formy poprawnymi nie poprawnymi?

Czytaj dalej „Jak na ironię losu” – dlaczego to stwierdzenie jest niepoprawne?

Dlaczego „odchudzanie się” jest nielogiczne z językowego punktu widzenia?

Cząstka „od-” oznacza usunięcie, zmniejszenie, pozbycie się czegoś. „Odciążanie” to zmniejszanie ciężaru czegoś, a „odchwaszczanie” to pozbywanie się chwastów. Dlaczego więc mówimy o „odchudzaniu się”, kiedy nie mamy na myśli pozbywania się chudości?

Czytaj dalej Dlaczego „odchudzanie się” jest nielogiczne z językowego punktu widzenia?

Dlaczego powinniśmy mówić „jeźdź”, a nie „jeździj”?

Polacy mają problem z odmianą słowa „jeździć” w trzech formach. I tak mówimy błędnie „jeździj”, „jeździjcie”, „jeździjmy” zamiast poprawnych „jeźdź”, „jeźdźmy”, „jeźdźcie”. Dlaczego dziwnie brzmiące formy są poprawne? Odpowiedź w poście.

Czytaj dalej Dlaczego powinniśmy mówić „jeźdź”, a nie „jeździj”?

W internecie czy na internecie?

Aktualnie nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, a co za tym idzie – często o nim mówimy. I tu pojawia się pewna językowa zagwozdka. Informacji poszukujemy „w internecie” czy też może „na internecie”? Odpowiedź w poście.

Czytaj dalej W internecie czy na internecie?

Ten perfum czy ta perfuma?

Zastanawialiście się kiedyś, czy psikacie się „tym perfumem” czy „tą perfumą”? Obojętnie do jakiego wniosku doszliście, jesteście w błędzie. Obie te formy są niepoprawne. Poprawna forma i jej odmiana przez przypadki w poście.

Czytaj dalej Ten perfum czy ta perfuma?

Hiperbola – co to jest?

Hiperbola (przesadnia) to trop retoryczny polegający na wyolbrzymieniu, przejaskrawieniu cechy bądź cech jakiejś osoby, przedmiotu lub zjawiska. Przykłady hiperbol, które wykorzystujemy w życiu codziennym w poście.

Czytaj dalej Hiperbola – co to jest?

Dyskurs – co to znaczy?

Dyskurs to słowo łacińskiego pochodzenia – pochodzi od „discurrere”, co oznacza „biec w różne strony”, „spieszyć”, „dyskutować”. Jak dzisiaj powinniśmy rozumieć ten wyraz? Czy codziennie prowadzimy dyskurs?

Czytaj dalej Dyskurs – co to znaczy?