Matura ustna ikonograficzna
Matura ustna ikonograficzna zobowiązuje do przeanalizowania podanego tekstu kultury (np. fragment lektury, wiersz) i odwołania się do minimum dwóch tekstów literatury. Egzamin maturalny trwa około 30 minut.
Matura ustna ikonograficzna zobowiązuje do przeanalizowania podanego tekstu kultury (np. fragment lektury, wiersz) i odwołania się do minimum dwóch tekstów literatury. Egzamin maturalny trwa około 30 minut.
Matura ustna językowa zobowiązuje do przeanalizowania podanego tekstu kultury (np. artykuł językoznawcy, wywiad z językoznawcą) i odwołania się do minimum jednego tekstu kultury oraz do doświadczeń własnych. Egzamin maturalny trwa około 30 minut.
Matura ustna literacka zobowiązuje do przeanalizowania podanego tekstu kultury (np. fragment lektury, wiersz) i odwołania się do minimum dwóch tekstów kultury. Egzamin maturalny trwa około 30 minut.
Matura ustna z języka polskiego to egzamin, który trwa około 30 minut: 15 minut – przygotowanie się do wypowiedzi, 10 minut –wypowiedź, 5 minut – rozmowa z komisją. Wyróżnia się trzy typy matur ustnych: literacka, językowa, ikonograficzna.
Zrosty, złożenia i zestawienia to zagadnienia ze słowotwórstwa. Każdy z nich składa się z dwóch lub więcej wyrazów, tak więc bardzo łatwo je pomylić. W poście znajduje się proste wytłumaczenie powyższych pojęć oraz ich przykłady.
Wymowa wielu polskich wyrazów czy wyrażeń to jeden z czynników, który sprawia ogromne problemy obcokrajowcom w nauce języka polskiego. W poście znajduje się lista dziesięciu popularnych polskich łamańców językowych.
„Sweter” czy „swetr” – która forma jest poprawna i dlaczego? Jakie argumenty stoją za tym, żebyśmy mówili „sweter”, a jakie przemawiają za formą „swetr”? Który wyraz ostatecznie jest uznawany za poprawny?
Lektury obowiązkowe to pozycje, których znajomości wymaga się nie tylko na maturze pisemnej, lecz także na maturze ustnej. Każdy maturzysta jest zobowiązany znać kilkanaście lektur. Ich tytułu znajdują się w poście.
Wyrazy, które często pojawiają się na dyktandach. Trudne ortograficznie słowa, w których występują litery „ż” i/lub „rz”. W poście lista dziesięciu najtrudniejszych wyrazów z „ż” i/lub „rz”.
Ożenić się, wyjść za mąż, wziąć ślub – w jakich sytuacjach możemy użyć tych wyrażeń? Ożenić się może wyłącznie mężczyzna, wyjść za mąż – wyłącznie kobieta. Jakiej formy użyć, kiedy chodzi nam o połączenie się dwojga ludzi?
Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku cieszy się coraz większą popularnością. W 2016 roku konkurs wygrało słowo „sztos” (coś świetnego), z kolei w 2017 roku zdobywcą pierwszego miejsca okazało się „xD” (reakcja na zabawną informację). Jaki wyraz zwyciężył w tym roku?
Oni „karają”, oni „karzą”, a może oni „każą” – która forma jest poprawna? Dwie z podanych form można odnaleźć w słownikach, ale oznaczają one coś zupełnie innego. Jedna forma stanowi błąd językowy. Sprawdź, co oznaczają poprawne formy i który wyraz z podanych jest niepoprawny.
Polszczyzna słynie z tego, że wiele jej wyrazów i wyrażeń sprawia ogromne problemy obcokrajowcom (i nie tylko). Poniżej znajduje się kilka łamańców językowych, z którymi nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Sprawdź swoje umiejętności artykulacyjne!
Wielu ósmoklasistów, których w kwietniu czeka test kompetencji, obawia się w najbardziej części sprawdzającej wiedzę i umiejętności z języka polskiego. Jak przygotować się do tego egzaminu, aby uzyskać satysfakcjonujący wynik?
Czy egzamin pod koniec ósmej klasy będzie trudny? Jak się do niego przygotować, aby go dobrze zdać? Co trzeba wiedzieć i umieć, żeby otrzymać dobry wynik z testu kompetencji po szkole podstawowej?