Z rzędu czy pod rząd?

„Z rzędu” czy „pod rząd” – która forma jest poprawna i dlaczego? Czy są sytuacje, w których należy wybrać tylko jedno z tych wyrażeń? A może wręcz przeciwnie – jedno z nich jest rażącym błędem?

Czytaj dalej Z rzędu czy pod rząd?

Masakra! Miazga! Nokaut! Po co nam ta sensacja?

Kiedyś: „tragedia” i „dramat”. Dzisiaj: „masakra”, „miazga”, „nokaut”, „katastrofa”, „kontra”. Dlaczego większość naszych komunikatów jest zbudowanych na sensacji? Do czego może prowadzić to zjawisko?

Czytaj dalej Masakra! Miazga! Nokaut! Po co nam ta sensacja?

Prosty Polski ma już pół roku!

Posty na Prostym Polskim pojawiają się już od sześciu miesięcy. We wpisie trochę statystyk, a trochę o zasadach językowych i ciekawostkach polonistycznych, które przez te pół roku zaskoczyły Was najbardziej.

Czytaj dalej Prosty Polski ma już pół roku!

Oportunista – kto to jest?

„Oportunistę” najczęściej utożsamiamy z oporem i definiujemy jako kogoś, kto stawia opór, kto przeciwstawia się komuś lub czemuś, buntuje się. Jest to błędne rozumienie, kompletnie przeciwstawne prawidłowej definicji.

Czytaj dalej Oportunista – kto to jest?

Abnegacja – co to jest?

„Abnegacja” to słowo, któremu często przypisujemy błędne znaczenie. Kojarzymy ją z negowaniem, zaprzeczaniem. Niesłusznie! Co tak naprawdę znaczy „abnegacja” i kim jest „abnegat”?

Czytaj dalej Abnegacja – co to jest?

Kobieta jest gorsza od mężczyzny?

Co frazeologizmy mówią o kobietach, a co o mężczyznach? Jak to się dzieje, że kiedy rozmawiamy o pogodzie albo korkach w mieście, zdradzamy, co myślimy na temat macierzyństwa, blondynek, Niemców czy płci przeciwnej?

Czytaj dalej Kobieta jest gorsza od mężczyzny?