„Trzykropek” – słowo, którego nie ma…

Takie słowo jak „trzykropek” nie istnieje. Nie odnotowują go nawet najobszerniejsze słowniki. Mamy wyłącznie „wielokropek”, który – choć składa się właśnie z trzech kropek – wielokropkiem pozostaje. Dlaczego forma „wielokropek” jest poprawna, a „trzykropek” to błąd?

Czytaj dalej„Trzykropek” – słowo, którego nie ma…

Jak na ironię losu – dlaczego to stwierdzenie jest niepoprawne?

Ironia to drwina, złośliwość, pogarda, wyśmiewanie, szyderstwo ukryte w wypowiedzi pozornie aprobującej. Poprawnie powiemy „jak na ironię” i „ironia losu”. Niepoprawną formą będzie natomiast wyrażenie „jak na ironię losu”. Co czyni podane formy poprawnymi nie poprawnymi?

Czytaj dalejJak na ironię losu – dlaczego to stwierdzenie jest niepoprawne?

Dlaczego „odchudzanie się” jest nielogiczne z językowego punktu widzenia?

Cząstka „od-” oznacza usunięcie, zmniejszenie, pozbycie się czegoś. „Odciążanie” to zmniejszanie ciężaru czegoś, a „odchwaszczanie” to pozbywanie się chwastów. Dlaczego więc mówimy o „odchudzaniu się”, kiedy nie mamy na myśli pozbywania się chudości?

Czytaj dalejDlaczego „odchudzanie się” jest nielogiczne z językowego punktu widzenia?

Dlaczego powinniśmy mówić „jeźdź”, a nie „jeździj”?

Polacy mają problem z odmianą słowa „jeździć” w trzech formach. I tak mówimy błędnie „jeździj”, „jeździjcie”, „jeździjmy” zamiast poprawnych „jeźdź”, „jeźdźmy”, „jeźdźcie”. Dlaczego dziwnie brzmiące formy są poprawne? Odpowiedź w poście.

Czytaj dalejDlaczego powinniśmy mówić „jeźdź”, a nie „jeździj”?