Młodzieżowe słowo roku 2017
Wyniki plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku 2017. Co znaczą wyrazy: „legitnie”, „odjaniepawlać” i „smartifca”? Objaśnienie tych i innych wyrazów przynależnych do języka młodzieżowego w poście.
Wyniki plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku 2017. Co znaczą wyrazy: „legitnie”, „odjaniepawlać” i „smartifca”? Objaśnienie tych i innych wyrazów przynależnych do języka młodzieżowego w poście.
Użycie form „pewny” i „pewien” zależy od kontekstu. W jednym wypadku obowiązuje wyłącznie forma „pewien”, w drugim – „pewny”, w trzecim natomiast form tych możemy używać zamiennie.
Słowo „dokładnie” od kilku lat bije rekordy popularności wśród użytkowników polszczyzny. Paradoksalnie wyraz ten miałby spore szanse na wygraną w plebiscycie na najbardziej znienawidzone słowo przez polonistów. Dlaczego tak się dzieje?
Człowiek, jego zachowania i części ciała są często spotykanym źródłem aforyzmów, przysłów i frazeologizmów. W poście wiele związków frazeologicznych o człowieku, częściach ciała, a przede wszystkim - o ręce/rękach.
„Reparacja” i „kontrybucja” – co to takiego? Czy są „reparacje wojenne”, o których ostatnio tak wiele słyszymy w mediach? Kto może żądać reperacji, a kto – kontrybucji?
„E-mail”, „mail”, „mejl” – co właściwie wysyłamy drogą elektroniczną? Czy formy „email”, „imail” i „imejl” są poprawne? Jak powinniśmy bezbłędnie zapisywać i wymawiać ten wyraz?
W poście znajduje się spis 10 wyrazów, które wielu z nas zapisuje rozdzielnie, mimo że powinno się łącznie, czyli o „naprawdę”, „naprzeciwko”, „skąd”, „sprzed” i innych trudnych w zapisie wyrazach.
Druga część listy i analiza najpowszechniejszych błędów językowych Polaków. Spis błędów – „cofać do tyłu” zamiast „cofać”, „włanczać/wyłanczać” zamiast „włączać/wyłączać” i inne.
Jakie błędy językowe Polacy popełniają najczęściej? Czym te błędy są spowodowane? Lista najpowszechniejszych błędów: „tu pisze” zamiast „tu jest napisane”,, „w cudzysłowiu” zamiast w „cudzysłowie” i inne.
Śmiać możemy się na wiele sposobów – i dosłownie, i zgodnie z zasadami języka polskiego. W poście znaleźć można wszystkie poprawne zapisy wyrazu imitującego śmiech.
Jak należy zacząć wiadomość mailową? Jakich użyć słów na powitanie w mailu? Dlaczego słowo „witam” jest w wielu przypadkach niegrzecznym przywitaniem?
Mówiąc „na całe szczęście”, paradoksalnie dość nieszczęśliwie popełniamy błąd językowy. W polszczyźnie funkcjonują poprawne zwroty „na szczęście” i „całe szczęście, że...”. Skąd więc niepoprawna forma „na całe szczęście”?
W poście lista 10 zwrotów, które wielu z Nas zapisuje łącznie, mimo że ortografia nakazuje ich rozdzielny zapis, czyli o „do widzenia”, „do zobaczenia”, „na co dzień”, „nie lada” i innych trudnych ortograficznie zwrotach.
„Ubieranie” i „ubieranie się” tylko pozornie nie różnią się między sobą. „Ubieranie” jest to wkładanie na kogoś lub na coś ubrania, „ubieranie się” – wkładanie na siebie ubrania. Skąd biorą się błędy w używaniu tych form?
Archaizm w znaczeniu ogólnym to coś przestarzałego, w rozumieniu językowym – wyraz, forma wyrazu lub konstrukcja jakiegoś wyrażenia, która wyszła już z użycia. W poście spis archaizmów, ich objaśnienia i przykłady użycia.